fbpx

Recenzja Brainwavz XF200

Brainwavz XFIT XF200 to model przeznaczony przede wszystkim dla osób aktywnych, lubiących uprawiać sport w towarzystwie muzyki. Wyprofilowany przewód, umożliwiający ułożenie pętli wokół małżowiny (over the ear), pilot na kablu oraz lekkie kopułki mają sprawić, że podczas treningu będzie można zapomnieć o obecności sprzętu i skupić się wyłącznie na wykonywanych ćwiczeniach.

Dane techniczne

Pasmo przenoszenia: 20 – 20.000 Hz
Konstrukcja: Dokanałowe, Zamknięte
Przetworniki: 9mm Dynamiczne
Czułość: 95dB
Impedancja: 16 Ohm
Waga: 24g
Przewód: 1,4m
Wtyk: mini jack 3,5mm

Konstrukcja XF200

Kopułki wykonano z połyskującego, czarnego plastiku, dzięki czemu słuchawki są bardzo lekkie. Z pewnością nie są tak wytrzymałe jak korpusy z aluminium, ale jak na produkt ze sztucznego tworzywa prezentują się całkiem nieźle. Fragment przewodu, który tworzy pętlę wokół ucha, wzmocniono dodatkową warstwą materiału a miejsca, gdzie kabel łączy się ze słuchawką czy wtykiem grubo ogumowano. Niezbyt wyraźne są oznaczenia stron (lekko wytłoczono litery w plastiku), ale po pewnym czasie wybór odpowiedniej słuchawki przychodzi coraz łatwiej i szybciej, bo wyprofilowanie kopułki uniemożliwia odwrotne założenie XF200.

Przewód łączy się z wtykiem mniej więcej pod kątem 120 stopni, co ułatwia wygodne wpięcie słuchawek w odtwarzacz i wyprowadzenie kabla z kieszeni/saszetki lub etui mocowanego na ramieniu. Kolejnym udogodnieniem dla aktywnych, jest mikrofon i pilot (z trzema przyciskami), pozwalający obsługiwać odtwarzacz bez konieczności sięgania po ów sprzęt. Umiejscowiono go jednak w dość niefortunnym miejscu. Jeśli słuchawki poprowadzi się z przodu, pilot znajduje się na wysokości żuchwy (w zależności od budowy twarzy i gabarytów użytkownika będzie się o nią obijał lub nie). Natomiast kiedy przełoży się go do tyłu, miejsce sterownika wypada na karku i trzeba dość daleko sięgnąć, żeby wykonać na nim jakąkolwiek operację. Obsługę dodatkowo utrudnia fakt, że ruchomy reduktor pozwalający na zebranie nadmiaru przewodu, jest przez pilota blokowany tak, że nie można go symetrycznie ściągnąć na karku do wybranej pozycji. Pozostaje jedynie przesunąć ściągacz po kablu maksymanie za lewe ucho – wtedy pilot znajduje się tuż za małżowiną – ale wówczas przy głowie powstaje pętla a reszta okablowania układa się zdecydowanie po lewej stronie. Trzeba więc poeksperymentować i znaleźć dla siebie najwygodniejszy układ. Same słuchawki są za to wygodne i lekkie, nie czuć dyskomfortu nawet podczas dłuższych sesji treningowych. Dobrze trzymają się ucha, wyprofilowane obejmy odpowiednio spełniają swoją funkcję.

Słuchawki wyposażono w typowy dla większości dousznych modeli Brainwavz komplet akcesoriów. Wśród nich znajdują się: sztywne, czerwono-czarne, zamykane na zamek błyskawiczny etui (bardzo dobrze zabezpieczające sprzęt przed uszkodzeniem), kilka par silikonowych nakładek w różnych rozmiarach, rzep do spięcia przewodu, plasitkowy klips, umożliwiający przypięcie kabla do ubrania oraz pianki Comply T-400. Cieszy fakt, że producent konsekwentnie zapewnia swoim klientom całą gamę dodatków. Nawet w przypadku produktów budżetowych.

Odsłuch

Sportowa propozycja Brainwavz to brzmienie z nieco dopalonym basem i przyjemnymi, dość bliskimi i zróżnicowanymi wokalami. W muzyce electropop, DJ-skich setach i innych gatunkach lubujących się w syntezatorowych partiach, niskich tonów jest już naprawdę sporo, więc użytkownicy preferujący zrównoważone proporcje między składowymi mogą być zmęczeni ilością basu. Jeśli jednak podczas ćwiczeń ktoś potrzebuje muzycznej motywacji pełnej energii i mocy, XFIT XF200 spełnią tę rolę. Średnica jest przejrzysta, klarowna, wokale brzmią czysto i wyraźnie, pomimo obecności basu nie gubią się wśród instrumentów. Podanie linii wokalnych to jedna z mocniejszych stron modelu – zaleta, która z pewnością pozwoli cieszyć się piosenkami z treningowej listy odtwarzania. Wysokie tony są dość chłodne i blade, brzmią krótko, nie przyciągają uwagi ani nie wprowadzają złożonej detaliczności. Stereofonia jest dość przyzwoita, choć z pewnością nie są to słuchawki stworzone do muzyki operującej zróżnicowanymi planami. Braki w tym zakresie są wyczuwalne zwłaszcza podczas odsłuchu albumów bogatych w akustyczne, wrażliwe na przestrzeń instrumenty oraz obfitujące w wysublimowane efekty.

XFIT XF200 powinny usatysfakcjonować użytkowników, którzy poszukują rzeczy z pozoru niemożliwej: przyzwoitego sprzętu do biegania w bardzo przystępnej cenie. Mimo pewnych mankamentów to z pewnością oferta godna uwagi, bo za niecałe 100 zł Brainwavz oferuje kompletny zestaw akcesoriów oraz słuchawki, które jak na swoją półkę cenową sprawują się naprawdę nieźle.

Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ stosunek jakości do ceny

+ sztywne pętle do mocowania słuchawek wokół małżowiny

+ wygodne i lekkie

Wady

– umiejscowienie pilota

ocena XF200