fbpx

Recenzja Genelec 8020C

Profesjonalne monitory odsłuchowe to sprzęt, który coraz częściej spotyka się nie tylko w solidnie wyposażonych, wielozadaniowych studiach nagraniowych, ale i domowych, kameralnych pomieszczeniach, służących jako przestrzeń do obróbki dźwięku. Ów trend zauważają producenci, wzrasta liczba propozycji dla osób zajmujących się nagrywaniem i miksowaniem muzyki na własny użytek. Do firm, profilujących swoją ofertę z myślą także o takich użytkownikach – szukających przystępnych cenowo, małych, ale skutecznych rozwiązań do niedużych reżyserek lub parających się tzw. home recordingiem – dołączył Genelec. Monitory bliskiego pola 8020 są jednym z projektów przygotowanych tak, by spełnić powyższe wymagania.

Konstrukcja Genelec 8020C

8020C to dwudrożne, aktywne monitory o niewielkich gabarytach: 242x151x142 mm i wadze 3.7 kg. Dwuczęściową obudowę (przód i tył) stanowi aluminiowy odlew o zaokrąglonych rantach, froncie i bokach. Opisywane Geneleki pracują na 4” głośniku niskotonowym i metalowej kopułce wysokotonowej ¾ cala. Z przodu, w lewym, dolnym rogu, umieszczono regulację głośności a tylny panel to: gniazdo zasilania, włącznik, gniazdo wejściowe XLR a nieco powyżej sekcja umożliwiająca regulowanie ustawień monitorów do warunków pracy (niskich tonów o -2dB, -4dB lub -6dB a wysokich o -2dB).

Fiński producent po raz kolejny zadbał o wsparcie merytoryczne dla klienta, na stronie internetowej marki, można pobrać pliki ze specyfikacją, rysunkami technicznymi oraz praktycznymi poradami ułatwiającymi poprawne ustawienie monitorów w zależności od wielkości i rozkładu pomieszczenia. I choć z pewnością każdy użytkownik będzie szukał indywidualnych rozwiązań, można posiłkować się tabelą, która prezentuje zalecaną pozycję przełączników dla 8020C, gdy np. stoją one przy ścianie.

Monitory wyposażono w gumowe podkładki Iso-Pod (Isolation Positioner/Decoupler), które nie przenoszą wibracji a jednocześnie pozwalają na dość swobodne przechylenie sprzętu i precyzyjny wybór pozycji, w jakiej ma on pracować. Choć producenci rekomendują, by do ustawienia odsłuchów stosować odpowiednie statywy, to nierzadko miejsce, którym się dysponuje, nie daje możliwości, by umieścić w nim solidne podstawki. Monitory lądują więc na biurku i właśnie na tę ewentualność Genelec wyposażył 8020 (i pozostałe modele serii) w specjalne podkładki. Warto wspomnieć, że dla tego modelu jest jeszcze jedna, dodatkowa opcja – zawieszenie go na ścianie, tylna ścianka została wyposażona w otwory, które umożliwiają i takie rozplanowanie sprzętu w pomieszczeniu.

Odsłuch

8020C nie zaskoczą tych użytkowników, którzy już mieli styczność z monitorami firmy Genelec. Choć rozmiary opisywanego modelu mogłyby sugerować, że zaprezentuje on okrojoną wersję tego, do czego przyzwyczaił klientów fiński producent, okazuje się, że to nadal ta sama, znakomita jakość – wierny, obnażający mankamenty przekaz, cechujący się przejrzystością, selektywnością i precyzją. Równie klarownie, co kameralne zespoły, brzmią tu wielkoobsadowe składy, niezależnie od gatunku, monitory nie mają tendencji do zlewania faktury utworu i szeroko prezentują złożoność planów. Pozostaje pytanie, jak tak nieduży sprzęt radzi sobie z niskimi tonami? Okazuje się, że i na tym polu 8020C sprawdzają się bardzo dobrze, dając stabilną i punktową podstawę. Z pewnością, bas nie jest na tyle obfity, żeby sprawdzić się w dużych pomieszczeniach, ale nie takie było zamierzenie konstruktorów modelu.

Genelec udowadnia, że wysoka jakość produktów nie musi być zarezerwowana tylko dla klientów dysponujących dużymi nakładami finansowymi. Producent trzyma ten sam, wyśrubowany poziom niezależnie od tego, do jakiej grupy odbiorców kieruje poszczególne odsłony swojej oferty. A opisywane monitory z pewnością na stałe zagoszczą w niejednym małym studiu.

Zalety

+ stosunek jakości do ceny

+ selektywne i precyzyjne
+ otwarte, przestrzenne
+ niewielkie rozmiary
+ łatwość dopasowania ustawień do pomieszczenia

Wady

– niewystarczające do dużych pomieszczeń

genelec 8020

 

ocena genelec