fbpx

Recenzja słuchawek Superlux HD 668B

Superluxy to ciekawy przypadek słuchawek, które, z jednej strony, łamią stereotypy o chińskich produktach, z drugiej wpisują się w nie, wykorzystując bez jakichkolwiek zahamowań rozwiązania znanych producentów. Do takich przykładów należy półotwarty model HD668B.




Dane techniczne




Pasmo przenoszenia: 10 – 30 000 Hz
Konstrukcja: wokółuszne, dynamiczne, półotwarte
Przetwornik: 50mm, magnes neodymowy
Czułość: 98dB SPL (1mW)
Impedancja: 56 Ohm
Kabel: 1,2m oraz 3m





 

Konstrukcja Superlux HD 668B





Opisywane słuchawki to oczywiście bezpośrednie nawiązanie choćby do AKG. To pomieszanie różnych opcji: kształt muszli, poduszki, umiejscowienie logotypu, otwory w obudowie – wszystko to nie pozostawia wątpliwości, że mocną inspiracją (o ile jeszcze można mówić o wpływie a nie o powielaniu cudzych projektów) były słuchawki właśnie tej firmy. Zdecydowano się za to na inną konstrukcję pałąka – łopatki, które samoczynnie dostosowują się do kształtu głowy.








Wykończenie HD668B w zasadzie nie budzi zastrzeżeń. A mówiąc dokładniej, w tej cenie i tak otrzymuje się znacznie więcej, niż można by się spodziewać. Obszerne, starannie uszyte poduszki nie przypominają niskobudżetowych produkcji, pytanie, jak zachowają się po dłuższym czasie użytkowania. Tanie, mało elastyczne tkaniny (a do takich należy materiał użyty w tym przypadku) mają często tendencję do pękania i wykruszania się. Trudno ocenić w czasie testów. Na pierwszy rzut oka ścieg jest nienaganny a warstwa skóropodobnego tworzywa gruba. Grubo wyściełane elementy stykające się z głową przyjemnie utrzymują sprzęt we właściwej pozycji i zapewniają wygodę. Dla części osób mniej komfortowe mogą się okazać jedynie poduszki wykonane z dość twardych tworzyw.









W konstrukcji prym wiedzie plastik – co w tej cenie nie dziwi – dlatego słuchawki są bardzo lekkie. Ważą zaledwie 222 gramy. Odpinany przewód pozwala na dostosowanie długości kabla do aktualnych potrzeb użytkownika. Podczas oglądania filmu z kanapy przyda się jego trzymetrowa wersja a słuchanie muzyki przy komputerze będzie wygodniejsze z zastosowaniem metrowego. Przewody znajdują się w komplecie z HD668B, kolejnymi dodatkami są: plastikowy klips do zabezpieczenia kabla przed jego przypadkowym rozłączeniem, przejściówka jack 6.3 mm oraz cienki, sznurowany worek.







Słuchawki należy potraktować jako sprzęt domowego zastosowania. Plastikowa konstrukcja i nikłe zabezpieczenie modelu w postaci worka, nie wróży nic dobrego podczas transportu. Poza tym sprzęt nie zapewnia na tyle dobrej izolacji od hałasów z zewnątrz, żeby móc sobie poradzić w środkach komunikacji czy na głośnej ulicy.



Odsłuch





Choć Superlux informuje, że to HD681 EVO są kolejnym krokiem w rozwoju HD681, brzmieniowo te ostatnie stoją bliżej wersji HD668B. Przede wszystkim ze względu na proporcję wysokich tonów i jasność. Przy czym góra w tym przypadku jest poprowadzona subtelniej i mocniej skleja się z całością brzmienia, nie absorbuje tak wiele uwagi słuchacza. HD 668B to także uderzająco klarowny dźwięk. Model jest zdecydowanie jaśniejszy i bardziej czytelny niż HD681 EVO, w których wszędobylski bas wprowadza jednoznacznie ciemny rys. Tu proporcje są bardziej wyważone i wysokie tony mają więcej przestrzeni żeby zaprezentować szczegóły.



Część basu usytuowanego na pograniczu subbasu niknie i nie jest realizowana, ale nie zmienia to faktu, że niskich tonów nie brakuje i stanowią one wyraźnie zarysowaną podstawę. Dość szybką i precyzyjną. Miłośnicy potężnych, masywnych niskich tonów raczej nie będą usatysfakcjonowani, ale pozostałe osoby nie powinny mieć większych zarzutów. Tym bardziej, że ów zwarty bas dobrze sprawdza się w różnych gatunkach muzycznych, nie tracąc przy tym czytelności. Średnica odzywa się przyzwoicie (a przy tej cenie nad wyraz poprawnie), wokale brzmią naturalnie, nie ma ani karykaturalnego wypchnięcia środka, ani wrażenia kompresji i ściśnięcia głosu na zbyt małej płaszczyźnie. Choć średnie tony lekko chowają się za pozostałymi składowymi, to oddalenie wokali nie jest rażące.



Jak już zostało wspomniane, wysokie tony oferują rozbudowaną strukturę z licznymi detalami. Swobodną, przestrzenną – z pewnością odnajdą się tu takie instrumenty jak flet czy skrzypce oraz wszelkie blachy. Jednak wśród osób, które preferują ciepłe, nasycone, jednolite brzmienie, lekkość i jasność HD 668B może być uznana za wadę modelu a migotliwa góra za zbyt ostrą.  



Działania Superlux są konsekwentne i jasne – firma proponuje modele dla klienta o niezbyt zasobnym portfelu i przeciętnych wymaganiach. Przy czym ta ostatnia cecha niekoniecznie musi oznaczać bylejakość. Chodzi raczej o konwencjonalne oczekiwania typowego słuchacza popularnej muzyki. Pozostali – bardziej osłuchani – użytkownicy mogą potraktować sprzęt Superlux jako ciekawostkę i okazję do konfrontacji swoich uprzedzeń wobec producentów, którzy nie należą do elitarnych marek audio z wieloletnią historią.  




Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

 

 

zalety

+ jakość brzmienia dla sprzętu tej klasy
+ zestaw akcesoriów
+ bardzo przystępna cena
+ wygodne

Wady

– plastikowa konstrukcja, raczej nie na lata
– jasne, z rozbudowaną górą – nie trafią w gust miłośników obfitego basu i ciemnego brzmienia

ocena m100



Słuchawek do testów użyczył sklep