Pozycjonowanie rynkowe
NuPrime Omnia A300 to kolejny przedstawiciel kategorii produktowej, jaką ostatnio testowaliśmy, czyli wzmacniacze zintegrowane. Niedawno był to Arcam SA30, w naszym odczuciu najlepsza zintegrowana jednostka wzmacniająca w cenie 10-15 tys złotych. Dzisiaj schodzimy do pułapu o blisko połowę tańszego, gdyż Omnia A300 kosztuje ok 7000zł. Ale zacznijmy od przedstawienia producenta.
NuPrime to świeża na europejskim rynku marka o azjatyckich korzeniach. Ma to swoje wady i zalety. Wśród zalet nie można nie wspomnieć o dobrej dostępności do wiedzy technologicznej związanej z przetwarzaniem sygnałów cyfrowych. Urządzenia NuPrime, (a właściwie ich końcówki mocy) zazwyczaj pracują w trybie impulsowym, który potocznie nazywamy klasą D. W momencie, gdy NuPrime pojawił się na rynku ten był już u progu rewolucji związanej z przejściem wzmacniaczy od klasycznych rozwiązań do ultra kompaktowych wzmacniaczy opartych o cyfrowe rozwiązania.
Azjaci trafili w swój czas i na momencie rozwinęli ofertę produktową przy jednoczesnej ekspansji dystrybucyjnej. Rynek okazał się chłonny na tego typu nowinki, klasyczny klocowaty wzmacniacz dekadę później to już pieśń przeszłości. Przeciętny Kowalski domaga się rozwiązań sprytnych, kompaktowych i zintegrowanych. A więc oto NuPrime – sprytny, kompaktowy i zintegrowany.
Prezentację OMNIA A300 producent rozpoczyna od wiele mówiącego komunikatu – jest to urządzenie dedykowane do pracy sieci – “A300 to w pełni wyposażony multistrefowy streamujący wzmacniacz zintegrowany”. Po czym dodaje – “aaale możesz z niego korzystać także jak z klasycznego wzmacniacza” – w domyśle bez używania funkcji sieciowych. Ale nie oszukujmy się OMNIA A300 to wzmacniacz dedykowany do pracy z siecią domową, a najlepiej, gdy użyjesz go w komplecie z innymi sieciowymi urządzeniami NuPrime. Masz do tego dedykowaną aplikację z obsługą wielu stref. Pozwala ona przesyłać sygnał audio z jednego urządzenia na kolejne. Dodatkowo aplikacja może zastąpić pilot – reguluje natężenie dźwięku i zmienia źródła. Oraz posiada kilka dedykowanych trybów EQ.
NuPrime OMNIA A300 połączysz z:
- przez terminale głośnikowe: kolumnami stereo – podstawkowymi lub podłogowymi (terminale mają możliwość przełączania impedancji wyjściowej z 4 do 8 omów)
- przez 2xRCA z regulacją głośności: zewnętrzną końcówką mocy
- przez 2xRCA liniowe: odtwarzacz CD / streamer, przedwzmacniacz gramofonowy
- przez wejście optical cyfrowo: telewizor, streamer, odtwarzacz CD, konsola
- przez wyjścia optical / coaxial cyfrowo: z zewnętrznym przetwornikiem DAC
- przez USB DAC: z komputerem, tabletem, NAS
- przez ethernet lub Wi-Fi: z usługami streamingu i serwerem DLNA z muzyką
- przez HDMI: z transportem CD NuPrime
- przez minijack trigger 12V: kolejnym urządzeniem, które włączy się i wyłączy razem z NuPrime
- przez gniazda jack na froncie – ze słuchawkami
- przez Bluetooth: z telefonem który wysyła sygnał audio ALE nie może wysyłać dźwięku do słuchawek (tak twierdzi strona producenta na przekór stronie dystrybutora)
Technikalia
A300 to jak już zostało nadmienione wzmacniacz w klasie D, do którego dorzucono cyfrowe funkcje i przetwarzanie sygnału audio zarządzane przez 64 bitowy procesor Arm Cortex A53. Za konwersje sygnału z cyfry na analog odpowiada Cirrus Logic CS43131 z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym. Końcówki mocy pracują (a właściwie ich przełączanie sygnału, które odbudowuje obraz amplitudy) z prędkością 100kHz. Najlepsze wzmacniacze NuPrime robią to z szybkością 600kHz. Końcówki mogą pracować z obciążeniem 4 lub 8 omów co wiąże się ze zmianą charakterystyki ich brzmienia – 8R oferuje brzmienie naturalne, spokojne, 4R bardziej dynamiczne. Producent obiecuje moc 150W przy 0 omach i 200 przy 4 omach przy pomiarze obu kanałów. To znaczy, że wąskim gardłem jest zasilacz, który nie pozwala podwoić mocy. Nie jest to zaskoczenie patrząc na super gęsto upakowane wnętrze. Nie było gdzie już upchnąć więcej zapasu mocy. Znacznie lepszą jakość wejścia oferuje cyfra (separacja kanałów do 105dB).
A300 obsługuje szereg usług sieciowych – Amazon Music, Deezer, iHeartRadio, Qobuz, QQ Music, Spotify, TIDAL, TuneIn, Napster, Ximalaya) i sieciowe DLNA. Póki co na liście nie ma Deezera, Google Cast i Airplay 2. Bluetooth to najnowsza wersja 5.0 z obsługą aptx HD.
Wejścia cyfrowe zapewniają więcej niż dobrą obsługę sygnałów:
- Wi-Fi – 24/192
- IIS HDMI – 32/768
- USB 24/384 i DSD256
Brzmienie
Uff. Tyle tych funkcji, że nie wiadomo czy starczy miejsca na opis brzmienia. NuPrime znany jest ze swego charakterystycznego brzmienia opartego o sążnisty, świetnie kontrolowany bas. I nie jest inaczej z A300. Ten wzmacniacz jest w stanie wydrążyć bas nawet z kolumn podstawkowych, które w teorii niżej nie zejdą. Taki trochę naciągacz fizyki – gdzie kolumna nie da już rady, tam NuPrime’a poślą i dorobi bas. Dobra informacja jest też taka, że nie będzie go za dużo w dużych kolumnach. Dyscyplina i objętość basu to cechy, które rzadko chodzą w parze.
Średnie i wysokie tony schodzą nieco na dalszy plan, dlatego NuPrime jest świetnym wyborem do rozmaitej wielkości monitorów (kolumn podstawkowych). Te jak wiadomo mocno promują średnie i wysokie tony kosztem basu, ale wymagają dużego zapasu mocy. No i tu pojawia się A300, który swoimi filigranowymi wymiarami świetnie pasującymi do podstawkowego systemu stereo. 200W mocy przy 4 omach właściwie zamyka problem prądożerności małych kolumn – tak, tak moi mili, małe kolumny mają zazwyczaj większe wymagania prądowe od kolumn dużych. To wynika z niskiej skuteczności głośnika zamkniętego w małej obudowie. A jakby basu okazało się wciąż za mało – mamy wyjście preampowe, idealnie nadające się do podłączenia subwoofera. Albo dwóch.
Z pewnością A300 nie zaburzy pracy kolumn w kwestii stereofonii i przestrzenności. Nieważne czy jest głośno czy cicho, NuPrime bardzo dobrze układa plany dźwiękowe i rozkłada instrumenty oraz wokale na scenie. Barwowo jest to wzmacniacz dość łagodny i ciepły – nie ma mowy o szorstkości. Całość sprawia wrażenie grania raczej ciemnego niż jasnego, a więc bezpiecznego i bezproblemowego. Pasuje to idealnie do funkcjonalności, która także jest bezproblemowa.
Podsumowując, NuPrime OMNIA A300 to wzmacniacz bezproblemowy i kompletny. Funkcjonalność pozwoli na używanie go jako rodzinne centrum rozrywki. Mnogość wejść i wyjść, mnogość funkcjonalności komunikacyjnej sprawia, że każdy w domu z NuPrime się dogada. Jakość dźwięku zdecydowanie dorównuje budżetowym klasycznym dzielonym setom stereo od renomowanych producentów. Gdy dodamy DAC, streaming, funkcje sieciowe to cenowo zdecydowanie się opłaca. A jakby jeszcze dodać ceny wszystkich łączówek między wszystkimi urządzeniami, których dzięki integralności OMNIA łączyć nie musimy, to już nie zostaje nic innego jak przyznać nam rekomendację za stosunek funkcjonalności i rozsądną jakość dźwięku do ceny urządzenia.
Komu polecamy:
- właścicielom prądożernych monitorów
- właścicielom jasno grających kolumn
- właścicielom kolumn ze słabym basem
- osobom, które mają mało miejsca na elektronikę hifi
- miłośnikom kombajnów multimedialnych
- fanom obsługi urządzeń za pomocą aplikacji
- audiofilom lubiącym eksperymenty (mnogość wejść i wyjść)
Warto sparować z:
- jasno brzmiącymi kolumnami
- kolumnami podstawkowymi
- zewnętrznymi końcówkami mocy
Funkcjonalność:
- wzmacniacz stereo
- przedwzmacniacz stereo
- streamer z kompletem wyjść cyfrowych
- DAC z wejściem toslink, USB, I2S HDMI
Konkurencja:
- Cyrus One Cast
- Cambridge Audio EVO75
- NAD C700
Dystrybucja w Polsce: Rafko
Zalety
|
Wady
|
