fbpx

Recenzja kolumn Melodika BL40 MKII

Osoby, które zamierzają skompletować zestaw audio domowego użytku – do oglądania filmów, grania w gry, słuchania muzyki – a nie dysponują dużym budżetem na tego typu sprzęt, mają do wyboru coraz więcej produktów. Wśród nich między innymi kolumny podłogowe Melodika. Historia opisywanego poniżej modelu BL40 wiąże się z przejęciem przez polską firmę produktu, znanego wcześniej pod szyldem Oli 40 (Roth Audio).
Dane techniczne
Konstrukcja: 2.5-drożna
Budowa kolumny: Pasywna (wymaga wzmacniacza)
Przetworniki: Dynamiczne
Głośniki wysokotonowe: 1x1cal (1x25mm) kopułka jedwabna otoczona rozpraszaczem wysokich tonów
Głośniki średnioniskotonowe: 2×6.5cala (2x160mm) włókno szklane z korektorem fazy
Obudowa: MDF-u wygłuszona matami bitumicznymi (technologia DALtech)
Bass-refleks: Tył
Membrana pasywna: NIE
Podłączenie kabli: Bi Wire (podwójna para kabli – opcjonalnie)
Impedancja: 8 Ohm
Skuteczność: 91dB
Pasmo przenoszenia: 39 – 20.000Hz
Wymiary: 97cm x 23.5cm x 34.6cm
Waga: 19kg
Konstrukcja Melodika BL40

Podobnie jak w przypadku mniejszej wersji kolumn, także tu poszukiwanie kompromisu między jakością a ceną nie spowodowało rażących uchybień w wykonaniu sprzętu czy zastosowaniu materiałów budzących wątpliwości. Obudowy z MDF spojono starannie, z dbałością o szczegóły. Żadnych plam kleju czy nierówności. Kolorystycznie BL40 to klasyczne rozwiązanie – wykończenie w czerni.
Odsłuch

Jeśli po tanich kolumnach ktoś spodziewa się mulącego basu i wycofanej góry, która ledwo zaznacza swoją obecność, Melodiki będę przyjemnym zaskoczeniem. To propozycja brzmienia daleka od natrętnej rozrywkowości. Owszem, jest tu żywiołowo a przekaz angażuje, ale z zachowaniem zdrowego rozsądku, poprzez zainteresowanie słuchacza wieloma aspektami odtwarzanej muzyki. Kolumny nie zrobią więc spektakularnego wrażenia basem rozchodzącym się po całej przestrzeni. To zwarta, dość szybka struktura, odpowiednio kontrolowana. Jest jedną ze składowych całości a nie jej dominantą. Gitara basowa czy syntezatorowe partie brzmią tu z mocą, Melodiki trochę mniej lubią partie usytuowane bardzo nisko.

Wokale znajdują się blisko słuchacza, są bezpośrednie, przyjemnie odzywają się przy uchu głosy damskie i męskie. Średnica chwilami brzmi trochę szorstko i nie tak równo jak w kolumnach z wyższej półki. Nie ma tu tego nasycenia i ciepła, które przyjemnie dopełnia głos. Ma jednak odpowiednią rozdzielczość i sporo powietrza żeby odbiorcy z przyjemnością podążali za wokalem.

Wysokie tony dobrze uzupełniają pozostałe składowe. Nie są ostre czy syczące, przenoszą sporo detali i zapewniają całości czytelność. Tylko w sporadycznych nagraniach, z mocno podkreślonymi sopranami, chwilami pojawiały się sybilanty. W pozostałych dźwięk jest czytelny i zróżnicowany, bez nieprzyjemnych niespodzianek.

BL40 odezwały się poprawnie z różnymi gatunkami, od popu, przez rocka, elektronikę czy indie. Nieco gorzej Melodiki radzą sobie z dużymi obsadami, muzyką klasyczną. Tu przydałoby się więcej zróżnicowania dynamiki i przestrzeni, żeby oddać złożoność muzycznej faktury.
Scena jest mocno rozciągnięta na boki, przez co dźwięk wydaje się wypełniać pomieszczenie. Zwłaszcza w nagraniach, gdzie zadbano o ciekawe ułożenie poszczególnych partii. Bez trudu można wskazać umiejscowienie instrumentów w miksie a szeroka płaszczyzna zapewnia przejrzystość i porządek. Muzyczne plany są oddane poprawnie, ale głębia nie zachwyca wychyleniem.
Zastosowanie

Budżetowe kolumny do większych, domowych przestrzeni. Uniwersalny produkt o niewygórowanej cenie, solidnie wykonany.
Podsumowanie

BL40 to świetne rozwiązanie dla osób, które dysponują niedużym budżetem na kolumny a poszukują wszechstronnego sprzętu do domu. To udana propozycja – jakość wykonania i stabilność konstrukcji nie budzi zastrzeżeń a brzmienie dostarczy wielu wrażeń zarówno w czasie odsłuchu ulubionych płyt, jak i oglądania filmów.


Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

Zalety

+ cena
+ staranne wykończenie
+ klarowne brzmienie

Wady

– słabiej radzą sobie z muzyką klasyczną, dużymi obsadami


bl-40mk2

Podziękowania dla sklepu AVstore.pl za udostępnienie kolumn Melodika BL40 do recenzji!