fbpx

Recenzja słuchawek Brainwavz Delta z mikrofonem

Charakterystyka Delt firmy Brainwavz odbiega od typowego dla tej półki cenowej połączenia: skompresowanego brzmienia, słabej jakości wykonania i braku akcesoriów. Producent proponuje użytkownikom słuchawek dokanałowych sprzęt w niewygórowanej cenie, dodaje do kompletu pianki Comply (których często nie ma w znacznie droższych modelach innych firm) a przy tym wkłada sporo wysiłku, by zapewnić słuchaczom zaskakująco przyzwoity dźwięk.

 

Dane techniczne

Przetwornik: Dynamiczny, 8mm
Czułość: 100 dB
Pasmo przenoszenia: Od 20 Hz do 20 000 Hz
Impedancja: 16 Ohm
Długość przewodu:
130 cm
Waga: 1ok 20g
Wtyk: Jack 3,5 mm

 

Budowa Brainwavz Delta

Słuchawki kryją się w niewielkim, nieco oldschoolowym opakowaniu, w komplecie z Deltami znajdują się wspomniane pianki Comply S400, trzy pary tradycyjnych, silikonowych tipsów w trzech rozmiarach (S, M, L) oraz plastikowy klips umożliwiający przypięcie przewodu do ubrania. Listę akcesoriów zamyka naklejka z logo producenta, która jest jednak słabą rekompensatą za brak pokrowca. Przy tej cenie nie ma jednak co narzekać, niewielkie, dokanałowe słuchawki bez problemu zmieszczą się w etui w wersji DIY: w małym pudełku lub woreczku. Choć na swój sprzęt Brainwavz udziela rocznej gwarancji, warto pomyśleć o takim zabezpieczeniu (zwłaszcza kabla, który wydaje się dość rachityczny).
Przewód wydaje się najsłabszym elementem konstrukcji Delt. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę cenę słuchawek i tak cieszy wzmocnienie newralgicznych punktów dodatkowym, grubszym ogumieniem. Od złączenia do kopułek kabel staje się znacznie cieńszy i przy mocnym szarpnięciu raczej nie będzie stawiał oporu. Na przewodzie umieszczony jest mikrofon oraz – współpracujący m.in. z systemem Android – pilot sterujący odtwarzaczem.

Lekkie, aluminiowe kopułki są dość wygodne, zwłaszcza w połączniu z piankami Comply, które dają możliwość bardziej precyzyjnego i głębszego umieszczenia słuchawki w kanale. Silikonowe tipsy nie pozwalają na tak stabilne zamocowanie Delt, co może przeszkadzać osobom, które chciałyby je stosować także jako sprzęt biegowy. Oznaczenia stron – białe, lekko naszkicowane – nie rzucają się w oczy. Żeby je dostrzec, słuchawkom trzeba się dobrze przyjrzeć.

 

Odsłuch

Wrażenia, jakich dostarczają Delty, spodobają się użytkownikom poszukującym wyraźnego i mocnego basu z tendencją do dominacji nad pozostałymi składowymi. Trzeba przy tym podkreślić, że niskim tonom daleko do bezkształtnej fali która rozlewa się we wszystkich kierunkach, zamula i nieprzyjemnie przyciemnia całość. Mimo zdecydowanie narzucającej się obecności, pozostaje on precyzyjny i punktowy, dobrze przebija się w miejscach, gdzie dobiega uliczny zgiełk. A nieproszone dźwięki z pewnością dotrą do uszu, bo słuchawki oferują dość przeciętną izolację. Jedynym wyjściem będzie więc poeksperymentowanie z tipsami – zarówno silikonowymi, jak i piankowymi – i wybranie optymalnego rozmiaru, który pozwoli zminimalizować dopływ nieproszonych hałasów.

Lekko wycofana średnica sprawia, że wokale sytuują się w pewnym oddaleniu, brakuje im bezpośredniego kontaktu ze słuchaczem, wydają się mało intymne i miejscami trochę ściśnięte. Sytuację ratują poprawne wysokie tony, które dodają przejrzystości a dzięki temu, że nie są przesadnie wyeksponowane i agresywne, zapewniają przyzwoitą detaliczność z uniknięciem nieprzyjemnie kłującej w ucho ostrości. Brzmienie Delt można podsumować jako dość jasne, klarowne, z nieco wycofanym środkiem i dominującym, mocnym basem. Na plus trzeba zaliczyć słuchawkom ucieczkę od typowo skompresowanego, radiowego charakteru, jaki oferuje większość sprzętu w tej cenie. Do atutów tych dokanałówek można dorzucić także zadowalającą scenę. Oczywiście przestrzeni (zwłaszcza głębi) daleko do ideału, ale w porównaniu z wieloma produktami w podobnej cenie, jest naprawdę poprawnie.

Poszukiwania zadowalających słuchawek w tym przedziale cenowym co Delta, zwykle kończą się fiaskiem. Nierzadko sprzęt mieszczący się w podobnym budżecie zbliża się jakością do zestawów słuchawkowych dołączanych do smartfonów lub nawet im nie dorównuje. Tym bardziej cieszy fakt, że firma Brainwavz postawiła sobie za cel dostarczanie przyzwoitego dźwięku nawet w przypadku najtańszych produktów ze swojej oferty, niedrogie Delty wypadają bowiem na tle konkurencji naprawdę nieźle.

 

Galeria

Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+Brzmienie i stosunek jakości dźwięku do ceny

+ Pianki Comply w zestawie

+ Przystępna cena

Wady

– Delikatny przewód

– Brak etui w zestawie