Astell&Kern to marka z dość krótką historią – funkcjonuje ona na rynku od 2012 roku, ale za nazwą zarezerwowaną dla sprzętu wyższej klasy stoi producent znany w świecie audio znacznie dłużej. Jest nim koreański Iriver, a odtwarzacze sygnowane logo A&K cieszą się uznaniem użytkowników tego typu urządzeń. Poniżej test modelu AK70, który można nabyć za około 1800 zł.
Budowa
Stylowe pudełko kryje odtwarzacz oraz akcesoria: kabel USB/micro USB do ładowania sprzętu, gwarancję i instrukcję (bez polskiej wersji językowej) oraz dwa komplety folii na tył i front. Zdecydowanie brakuje pokrowca, gładką powierzchnię łatwo zarysować a naklejki nie rozwiązują problemu w razie upuszczenia AK70. Producent owszem, przewidział dedykowane etui, ale trzeba je dokupić oddzielnie.
Futeralik to koszt 250 złotych i ów dodatek prezentuje się bardzo dobrze (użytkownicy mają do wyboru różne wersje kolorystyczne), jednak szkoda, że w pakiecie z odtwarzaczem nie ma nawet najzwyklejszego case’u z tworzywa sztucznego.
Projektując obudowę, firma Astell&Kern zdecydowała się na prosty, ale efektowny kształt – sprzęt to prostokąt, bez zaokrąglonych rantów a niemal całą powierzchnię frontowej ścianki zajmuje ekran dotykowy. Jedynym „udziwnieniem” na jakie zdecydowali się projektanci, jest wąski, prawy brzeg górnej ścianki, który nieco ścięto i uzupełniono o pokrętło regulujące głośność. Na górnym, wąskim elemencie obudowy umieszczono włącznik, wyjście słuchawkowe i zbalansowane, na przeciwległej stronie gniazdo microUSB. Ostatnią wolną ściankę wypełniają: slot na karty pamięci i trzy przyciski służące do zatrzymywania/wznawiania odtwarzania, wybierania piosenek z listy.
Obsługa potencjometru bywa utrudniona przez ostre kanty wgłębienia, w którym umieszczono pokrętło, jeśli chce się wprowadzać zmiany jedną ręką, palce natykają się na wystające elementy i jest to dość irytujące. Pozostałe przyciski znajdują się pod palcami, jest do nich łatwy i wygodny dostęp. Na marginesie warto zaznaczyć, że regulacja potencjometrem odbywa się bardzo małymi skokami i można precyzyjnie wybrać preferowaną głośność.
Wyświetlacz jest czytelny i jasny, to rzeczywiście wyższa półka – część tańszych odtwarzaczy wydaje się przenosić słuchacza w przeszłość, obrazki są niewyraźne a kolory poblakłe. Tu nie ma takich problemów, jedynym mankamentem jest miniaturyzacja, bo choć z jednej strony niewielkie rozmiary odtwarzacza sprawiają, że nie trzeba nosić ze sobą cegły, z drugiej, na ekranie mieści się jednocześnie tyle funkcji i informacji, że czasem trudno trafić w wybrane opcje.
Do AK70 zdecydowanie przyda się ładowarka, bo ładowanie przez USB trwa bardzo długo – to nie jest typ odtwarzacza, który wystarczy wyjąć z pudełka, podłączyć kablem USB i można wcisnąć włącznik. Żeby sprzęt dał się odpalić, potrzeba sporo czasu a pełne zasilenie akumulatora wydaje się nie mieć końca. Tym samym stosunek czasu pracy na baterii do ilości godzin, potrzebnych do naładowania urządzenia wypada tu dość marnie.
Odsłuch
Pierwsze wrażenie po włączeniu muzyki – naturalność. To największa zaleta odtwarzacza, wynagradzająca niedogodności związane z obsługą AK70. Dźwięk jest przestrzenny i wieloplanowy, scena rozbudowana, ciekawa i bogata w szczegóły. Jednocześnie przekaz cały czas brzmi spójnie i nie rozwarstwia utworów tak, że trudno je percypować jako całość.
Niskie tony są żywiołowe i dobrze kontrolowane, nie mają tendencji do dominacji i wychodzenia przed szereg. Łączą w sobie wyraźny punkt i nasycenie, które nadaje brzmieniu rozrywkowy sznyt i nie pozwala się nudzić. Bas pulsuje mocno, ale w wyważonych proporcjach, dzięki czemu nie męczy przy długich sesjach odsłuchowych. Niskie tony świetnie współpracują ze słuchawkami, które są dość nijakie, dociążenie basu przy jednoczesnym zachowaniu klarowności przekazu wydobywa ze średnich modeli ich najlepszą stronę a dobrym (np. Ultrasone Pro 2500) dodają szczyptę energii, bez tandetnego podbijania głośności dołu.
Średnie tony oferują bliskie wokale, przejrzystą strukturą i bezpośredniość – AK70 świetnie nadaje się do słuchania bardziej wymagających gatunków, nie tylko popowych produkcji czy muzyki elektronicznej: duże orkiestrowe składy, kameralistyka, jazz mają tu spore pole do popisu. Średnica stwarza dobre warunki dla gitarowych brzmień – klasyczny dźwięk Fenderowskiego Stratocastera czy solówki Santany zagrane na PRS są oddane wiernie, z właściwym zróżnicowaniem. Podobnie wokale, które odtwarzacz podaje bez szorstkości i zniekształcających ociepleń.
Soprany grają bardzo ciekawie, dzieje się tu sporo a jasny, przestrzenny i swobodny charakter góry świetnie dopełnia pozostałe składowe. Dla słuchaczy, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sprzętem z wyższej półki cenowej, detaliczność może być zaskoczeniem, bo zwykle budżetowe modele stawiają sobie za cel uładzenie sopranów tak, by były one łatwe w odbiorze i tylko śladowo zaznaczały swoją obecność.
Podobnie scena, stawiająca tu na naturalność a nie efektowność. Nie rozciągnięto panoramy i głębi w sztuczny sposób, instrumenty są poukładane, ich hierarchia wyraźnie słyszalna a jednocześnie całość gra spójnie, przy uchu i tworzy przyjemne wrażenie bliskiego kontaktu z dźwiękiem.
Zastosowanie
Odtwarzacz z wyższej półki dla osób, które wybierają pliki lepszej jakości i szukają naturalnego, ale ciekawego brzmienia. Ze względu na długi czas ładowania przez port USB, warto kupić do niego ładowarkę.
Podsumowanie
AK70 ma sporo zalet i kilka wad – te drugie dotyczą przede wszystkim funkcjonalności sprzętu, bo do jakości dźwięku w tym wypadku trudno się przyczepić. Warto zerknąć na tę propozycję, jeśli szuka się odtwarzacza w granicach 2000 zł i porównać możliwości modelu z innymi urządzeniami w podobnej cenie – dynamiczny i angażujący dźwięk AK70 może przechylić szalę właśnie w stronę marki Astell&Kern.
Zalety
+ niewielkie wymiary + dobrej jakości materiały + wygodny w obsłudze + naturalne brzmienie |
Wady
– długo się ładuje a czas pracy stosunkowo krótki – brak pokrowca w zestawie |
Generalna specyfikacja
Model: AK70
Kolor: Misty Mint
Materiał obudowy: Aluminium
Wyświetlacz: 3.3 cala WVGA (480 x 800) TFT LCD
Wspieranie pliki audio: WAV, FLAC, WMA, MP3, OGG, APE(Normal, High, Fast), AAC, ALAC, AIFF, DFF, DSF
Wartość próbki: FLAC, WAV, ALAC, AIFF : 8kHz ~ 192kHz (8/16/24bit na próbkę)
PCM : 8kHz ~ 192kHz (8/16/24bits dla próbki)
/ DSD : DSD64 Stereo/ DSD128( Stereo
Poziom wyjściowy: Niezbalansowany 2.3Vrms / Zbalansowany 2.3Vrms (Warunek- Bez obciążenia)
Dac: Cirrus Logic CS4398 x1 (Pojedyńczy DAC)
Dekodowanie: Wspiera do 24bit / 192kHz Bit do Bit
Wejścia: Wejście USB Micro-B (dla łądowania i przesyłania danych (PC & MAC)) / Tryb pracy : MTP (Media Device)
Wyjścia: Słuchawkowe (3.5mm) / Zbalansowane (2.5mm, tylko 4 biegunowe)
WIFI: 802.11 b/g/n (2.4GHz)
Bluetooth: V4.0 (A2DP, AVRCP, aptX)
Wymiary: 2.37 ”(60.3 mm) [S] x 3.81 ”(96.8 mm) [W] x 0.51 ”(13 mm) [G]
Waga: 132 g
Udoskonalenia: Aktualizacje wspierające oprogramowanie sprzętowe (OTA)
Właściwości Audio
Pasmo przenoszenia: ±0.075dB (Warunek: 20Hz~20kHz) Niezbalansowane i zbalansowane
±0.56dB (Warunek: 10Hz~70kHz) Niezbalansowane / ±0.55dB (Warunek: 10Hz~70kHz) Zbalansowane
Stosunek sygnału do szumu: 116dB @ 1kHz, Niezbalansowany/ 116dB @ 1kHz, Zbalansowany
Crosstalk: 130dB @ 1kHz, Niezbalansowany / 130dB @ 1kHz, Zbalansowany
THD+N: 0.0008% @ 1kHz, Niezbalansowany / 0.0007% @ 1kHz, Zbalansowany
IMD SMPTE: 0.0007% 800Hz 10kHz(4:1) Niezbalansowany / 0.0006% 800Hz 10kHz(4:1) Zbalansowany
Impedancja wyjściowa: Zbalansowane wyjście 2.5mm (1ohm) / słuchawkowe 3.5mm (2ohm)
Źródło zegara
Zegar Jitter: 50ps(Typ)
Bateria
Pojemność: 2,200mAh 3.7V Li-Polymerowa bateria
Pamięć
Wbudowana: 64GB [NAND]
Zewnętrzna: microSD (Max 128GB) x1
System Operacyjny
Wspierany system: Windows XP, Windows 7,8,10 (32/64bit), MAC OS X 10.7 oraz wyżej
Wymiary: 2,47 „(62,8 mm) [W] x 3,81” (96,8 mm) [H] x 0,59 „(15,2 mm) [D]
Waga: 5,29 oz (150 g)
Udoskonalenia funkcjonalności: Uaktualnienia oprogramowania firmowego (OTA)
Wydajność audio:
Pasmo przenoszenia: ± 0.11dB (warunek: 20Hz ~ 20kHz) / ± 0.09dB (warunek: 20Hz ~ 20kHz) Zbalansowane
± 0.5dB (warunek: 10Hz ~ 70kHz) Niebalansowane ± 0.5dB (warunek: 10Hz ~ 70kHz) Zbalansowane
Stosunek sygnał – szum: 118dB @ 1kHz, Niebalansowane / 119dB @ 1kHz, Zbalansowane
Crosstalk: 136dB @ 1kHz, Niebalansowane / 138dB @ 1kHz, Zbalansowane
THD + N: 0,0005% @ 1kHz, Niebalansowane / 0.0005% @ 1kHz, Zbalansowane
IMD SMPTE: 0.0003% 800Hz 10kHz (4: 1) Niebalansowane / 0.0003% 800Hz 10kHz (4: 1) Zbalansowane
Impedancja wyjściowa: Wyjście zbalansowane 2.5mm (3ohm) / słuchawkowe 3.5mm (1.5ohm)
Źródło zegara
Jitter zegara: 45 ps (Typ)
Bateria
Pojemność: 2,500mAh 3.7V Litowo – polimerowa
Obsługiwane systemy operacyjne
Windows 7,8,10 (32/64bit), MAC OS X 10.7 i wersje późniejsze