fbpx

Recenzja Cayin HA-3 wzmacniacz słuchawkowy, hybrydowy

HA-3 to hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy zamknięty w stylowej, czerwonej obudowie. Do produkcji sprzętu posłużyła m.in. kość legendarnej firmy Burr Brown oraz lampy 6N16B. Jeśli ktoś do tej pory nie zetknął się z marką Cayin, warto wspomnieć, że jest ona sygnowana przez chińską firmę Zhuhai Spark Electronic Equipment Co., Ltd, obecną w branży audio już ponad dwadzieścia lat. I to z dużym powodzeniem, bowiem jej produkty stanowią dobre połączenie jakości i rozsądnej ceny.

 

Dane techniczne

Przetwarzanie : 16 – 24 bit
Pasmo przenoszenia:
20Hz – 35kHz
Częstotliwości próbkowania: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4 i 192 kHz
Moc wyjściowa: 2000 MW/32 Ohm na kanał
Maksymalny pobór mocy: 35W

Budowa Cayin HA-3

Urządzenie zapakowano na tyle solidnie, że sprzęt można zamówić przez Internet bez obaw, że delikatna konstrukcja nie przetrzyma transportu. Wzmacniacz zapakowano w gruby karton i zabezpieczono wyprofilowanym stelażem, który szczelnie wypełnia opakowanie, zapobiegając przemieszczaniu się przedmiotów. W komplecie z HA-3 otrzymuje się: kabel zasilający, przewód USB 2.0, parę rękawiczek, dzięki którym podczas podłączania urządzenia nie zostawi się śladów palców na obudowie, dwa bezpieczniki, płytę ze sterownikami oraz instrukcję. Umieszczony w plastikowej, sztywnej obwolucie opis budowy wzmacniacza i sposobów jego podłączania jest szczegółowy i wyczerpujący, ale niestety dystrybutor nie pokusił się o dołączenie wersji w języku polskim, więc do dyspozycji użytkownika jest tylko wydruk po angielsku.

Ważący trzy kilogramy wzmacniacz, prezentuje się solidnie i stylowo. Prosty, elegancki i oszczędny design nawiązuje do innych projektów marki Cayin. Piękna, nasycona czerwień szczotkowanego aluminium, z którego wykonano gładką obudowę, przykuwa uwagę (boki urządzenia mają zaś strukturę przypominającą drewnianą boazerię). Doskonale uzupełnia ją srebrny, przedni panel (choć trzeba zaznaczyć, że wybrana kolorystyka to dość odważne zestawienie, które raczej nie trafi w każdy gust). Załączone rękawiczki mogą się wydawać fanaberią i zbędnym dodatkiem, ale już po pierwszym dotknięciu obudowy okazuje się, że widać na niej każdy odcisk dłoni. Jeśli komuś zależy na zachowaniu nieskazitelnej powierzchni, użycie rękawiczek zaoszczędzi czas, który trzeba by poświęcić na jej późniejsze polerowanie.

Urządzenie wyposażono w dwa wyjścia słuchawkowe i dwa wejścia: AUX i USB 2.0 High Speed. Sprzęt współpracuje z systemem Windows XP, Vista, 7 i Mac OS w wersji 10.6.3 i nowszymi. Na przednim panelu znajduje się włącznik, potencjometr głośności, przełącznik wejść, wyjścia słuchawkowe oraz diody określające częstotliwości próbkowania. Na tylnym: gniazdo od zasilania, wejście USB i AUX (L/P, zabezpieczone plastikowymi nakładkami).

Po włączeniu urządzenie potrzebuje chwili na rozruch, dioda stabilizuje się dopiero po kilkunastu mrugnięciach. Przycisk, potencjometr i przełącznik działają sprawnie, nie czuć luzów, gniazda są stabilne, bez niedoróbek.

 

 

Odsłuch

HA-3 przynosi zmiany – dobre! – zwłaszcza w zakresie konstrukcji całego przekazu. Wzmacniacz rozluźnia strukturę, otwiera ją i wprowadza sporo dodatkowego powietrza. Dźwięk staje się nieco lżejszy, mniej dociążony i nasycony. Wokale brzmią lekko i przejrzyście, bardzo naturalnie. Zwiększa się klarowność i szczegółowość przekazu, ale brzmienie pozostaje spójne.

Ze względu na charakterystykę wprowadzanch zmian HA-3 najlepiej współpracuje z ciepłymi słuchawkami z dociążonym dźwiękiem, pełnym basem, któremu nie zaszkodzi ani lekkie odchudzenie i dodatkowy punkt ani zwiększona detaliczność i jasność, jaka pojawia się wraz z bardziej przestrzenną kompozycją góry. Przekaz jest swobodny, oddaje realizatorskie niuanse a jednocześnie daleko mu to suchego i chłodnego profilu analitycznego, który nie angażuje słuchacza.

Jak w praktyce wykorzystać możliwości HA-3? Sprzęt doskonale sprawdza się w zestawieniu z komputerami – satysfakcja z odsłuchu jest wówczas nieporównywalnie większa. Z brzmienia oferowanego przez Cayin ukontentowane będą nawet te osoby, które ze względu na słabą jakość dźwięku unikają słuchania muzyki w takim trybie. Możliwość podłączenia sprzętu do komputera dobrze sprawdza się także podczas domowych seansów kinowych, które mają nie zakłócać spokoju pozostałych domowników. Dialogi są wyraziste, czytelne a efekty dźwiękowe dostarczają solidną porcję wrażeń. Jeśli zaś ogląda się film we dwójkę, przydadzą się oba wyjścia słuchawkowe.

Nie każdy meloman może sobie pozwolić na zagospodarowanie połowy mieszkania sprzętem audio. Ograniczeniem bywa zarówno sama przestrzeń, jak i budżet. Warto wówczas pomyśleć o rozwiązaniach, które – choć być może nie są spełnieniem audiofilskich marzeń – będą kolejnym krokiem w stronę wymarzonego brzmienia. HA-3 może być pierwszym z nich.

 

 

Galeria

Ocena, czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ stylowy, ciekawy wygląd

+ jakość wykonania

+ łatwość obsługi

+ lekki, przestrzenny dźwięk

Wady

– mało dociążony bas

Ocena ATH-200