Atom Divoom
Parametry techniczne:
- Przetworniki: 2,5 „× 2, 22mm × 2
- Moc wyjściowa: 30 W
- Pasmo przenoszenia: 60-20000 Hz
- Stosunek sygnału do szumu: ≥78dB
- Czas odtwarzania: do 6-7 godzin
- Pojemność baterii: 5000mAh
- Napięcie akumulatora: 7.4V
- Czas ładowania baterii: 3,5-4 godziny
- Ładowanie: przez kabel USB, 5V-2A
- Zasięg bezprzewodowy: do 10 metrów
Decydując się na zminiaturyzowany głośnik bezprzewodowy trzeba mieć świadomość, że odsłuch z zastosowaniem takiego sprzętu to zawsze kompromis między wygodą a jakością dźwięku. Na rynku pojawia się wiele modeli wykorzystujących technologię Bluetooth, w większości przypadków konstrukcja sprowadza się do zamknięcia w kompaktowej obudowie niewielkiego głośnika. Inną drogę obrała marka Divoom, wprowadzająca do swoich przenośnych produktów bardziej skomplikowane rozwiązania, między innymi pasywne radiatory. Model Atom to propozycja grająca dookólnie – dźwięk rozchodzi się tu niemal pod kątem 360.
Budowa
W eleganckim pudełku ze specjalnie wyprofilowanym wkładem znajduje się głośnik oraz przewody, solidny karton warto zachować i potraktować jako pokrowiec do transportu urządzenia (w opakowaniu brak dodatkowego etui). Konstrukcję zamknięto w plastikowej obudowie, dlatego Atom lepiej sprawdzi się jako sprzęt stacjonarny – do biura, mieszkania, wszędzie tam, gdzie liczy się kompaktowość i wzmocnienie dźwięku ze smartfonu czy komputera. Zastosowane materiały robią dobre wrażenie, maskownice, sztuczne tworzywo, przyciski panelu wykonano starannie, a ciekawy design sprawia, że Atom będzie świetnie pasować do nowoczesnych wnętrz. Dodatkowo, żeby ułatwić obsługę i wybór danej opcji, panel z przyciskami podświetlono, więc nie trzeba go szukać na czarnej obudowie.
Okrągłe głośniki można łączyć w parę, jeśli chcemy nagłośnić większą przestrzeń a dźwięk słyszalny z jednego punktu to za mało, zestawienie dwóch Atomów da solidniejsze brzmienie. Takie rozwiązanie sprawdzi się też w sytuacji, gdy ktoś często słucha audiobooków czy audycji w radio i porusza się między pomieszczeniami.
Na koniec warto wspomnieć, że choć w opakowaniu nie znajdziemy instrukcji po polsku, to producent zadbał o udostępnienie takiej wersji na swojej stronie internetowej i w razie trudności z obsługą sprzętu, można ją ściągnąć. Plik pdf znajduje się pod adresem: http://divoom.com.pl/wp-content/uploads/sites/15/2018/03/Divoom_ATOM_manual_PL.pdf
Odsłuch
Atom to kolejny głośnik Divoom, w którym postawiono na mocny bas. Żeby tak małe urządzenie zapewniło doznania w dole, zdecydowano się na symetryczną konstrukcję dwóch przetworników. Wewnętrzne sprzężenie wzmacnia słyszalność niskich tonów a przekaz zyskuje ciepły, pełniejszy rys.
Energetyczne przeboje Jamiroquai zagrały wyraźnie charakterystycznymi basowymi groovami, ale w całości przekazu trochę brakowało klarowności i głośnik nie dawał rady tak zróżnicowanej strukturze brzmieniowej. Mocny puls stopy, przejścia na tomach, gitara basowa i wokal znajdywały się w zasięgu ucha, ale już syntezatorowe pady, piania i gitara akustyczna pojawiały się w oddaleniu.
Obserwuj mnie na Instagramie!
@AudioKrytyk
Warto poeksperymentować z położeniem głośnika, postawiony bokiem do słuchacza dostarcza bardziej klarownego i przestrzennego przekazu, umieszczony frontem (panelem z przyciskami) serwuje bardziej zbity dźwięk i mocniejsze basowe doznania.
Zadowoleni z odsłuchu będą przede wszystkim fani nowoczesnych produkcji, elektropopu – wszystkich tych gatunków, gdzie stosuje się syntetyczne brzmienia a eksponowanie basowej podstawy jest mile widziane. Instrumenty akustyczne chowają się za lekko basowym nalotem i jeśli ktoś jest dobrze osłuchany z naturalnym dźwiękiem wiolonczeli czy fortepianu, charakterystyka Atom Divoom może trochę przeszkadzać w cieszeniu się ze słuchania ulubionych albumów. Dobrze słucha się za to głosu – podcasty, radiowe audycje, audiobooki brzmią tu ciepło, bez charczenia i przesterów, do ucha słuchacza nie docierają także żadne nieprzyjemne ostrości w górze.
Zaletą Atom Divoom jest rozłożenie głośników w taki sposób, żeby sprzęt grał mniej punktowo niż większość dostępnych urządzeń przenośnych o podobnym zastosowaniu. Założeniem producenta było stworzenie modelu o dookólnej charakterystyce, rzeczywiście, dwa głośniki umieszczone w Atomie potrafią wypełnić średniej wielkości pomieszczenie solidną dawką muzyki (łącznie w obudowie zamknięto przetworniki: 2 x 2,5”, 2 x 22 mm). Divoomy złączone w parę powinny usatysfakcjonować osoby, które słuchają ulubionych piosenek głównie z You Tube’a czy serwisów streamingowych lub oglądają filmy na komputerze a jakość plików audio nie jest dla nich priorytetem.
Zastosowanie
Elegancki głośnik do użytku domowego, do biura czy niedużego sklepu. Dzięki wyprofilowanemu opakowaniu, można go wielokrotnie transportować bez obawy, że sprzęt ulegnie uszkodzeniu, dlatego warto polecić go osobom, które często się przeprowadzają.
Podsumowanie
Atom marki Divoom to głośnik, który warto wypróbować, jeśli szuka się sprzętu do domu a ograniczona przestrzeń lub częste przeprowadzki nie pozwalają na postawienie większych kolumn. To także dobra propozycja dla osób, które chcą szybko i wygodnie przenosić się z ulubioną muzyką z jednego pomieszczenia do drugiego.
Zalety + mocny jak na sprzęt tych rozmiarów bas + możliwość połączenia dwóch głośników w parę + czytelny wyświetlacz + bardzo przyjemny odsłuch audiobooków |
Wady – mało klarowny przekaz przy gęstych fakturach muzycznych
|