fbpx

Recenzja głośnika bezprzewodowego Audictus Dynamo

Do grona głośników bezprzewodowych działających przez Bluetooth dołączył model Dynamo firmy Audictus. To niewielki sprzęt przystosowany do słuchania muzyki w różnych warunkach – porządna obudowa i wodoodporność na poziomie IPX7 sprawiają, że nie szkodzi mu nawet wilgoć. 

 

Budowa

Podobnie jak w przypadku innych produktów Audictus, także Dynamo zapakowano w porządny kartonik, który może posłużyć jako zabezpieczenie głośnika w czasie transportu. W zestawie z urządzeniem znalazły się dwa kable: zasilający USB i audio zakończony wtykami 3.5 mm. 

Dynamo, podobnie jak wiele głośników Bluetooth, to prosta konstrukcja – obudowa ma być tu przede wszystkim wytrzymała, żeby zabezpieczyć sprzęt przed uszkodzeniem podczas pracy w terenie. Stąd grubo ogumowane boki i spód, porządna zaślepka, pod którą kryją się gniazda: AUX i microUSB, oraz sznurek do zawieszenia Dynamo w wybranym miejscu i wygodnego przenoszenia głośnika. 

Już od pierwszej chwili sprzęt sprawia dobre wrażenie, jest ładnie wykończony, a panel z przyciskami estetycznie „wtopiono” w gumową obudowę. Propozycja Audictus sprawuje się bez zastrzeżeń, a o trybie jego pracy informują użytkowników diody w dwóch kolorach. Czerwona to znak ładowania, niebieska sygnalizuje, że Dynamo jest włączone i gotowe do działania. Głos dobiegający z urządzenia daje znać, że sprzęt został skonfigurowany czeka na włączenie muzyki. Słowem – obsługa głośnika jest prosta i intuicyjna, a gdyby pojawiły się problemy z połączeniem Dynamo ze źródłem dźwięku, można sięgnąć do instrukcji w polskiej wersji językowej.

Niestety ani na opakowaniu, ani na stronie internetowej producenta nie podano informacji jak długo Dynamo pracuje po pełnym naładowaniu akumulatora. Być może niedługo Audictus zauważy to niedopatrzenie i uzupełni dane techniczne – czas pracy baterii to jeden z ważniejszych parametrów, jakie bierze się pod uwagę przy wyborze głośnika Bluetooth.

Odsłuch

Głośniki bezprzewodowe Bluetooth to sprzęt, który ma zadanie zapewnić muzykę w tle, umilić spotkania towarzyskie lub umożliwić wygodne prowadzenie rozmów telefonicznych. Trzeba mieć świadomość, że nie ma szans, żeby urządzenie tej wielkości zapewniło dźwięk o takiej jakości i nasyceniu w dole, jak pełnowymiarowe kolumny. Słychać to także w czasie odtwarzania muzyki przez Dynamo, które oferuje przede wszystkim czytelne, pierwszoplanowe wokale.

Oparte na mocnym basowym beacie elektroniczne produkcje Sevdalizy zostały pozbawione charakterystycznego dla nich, masywnego basu. Podobnie, taneczne wydanie grupy Coldplay z piosenki „A Sky Full of Stars” utraciło typowo taneczny, ćwierćnutowy puls basowej partii. Pod względem przenoszenia niskich tonów, Dynamo najlepiej sprawdza się z gitarą basową: popowymi przebojami, rockową muzyką spod znaku Kings of Leon czy w piosenkach stylizowanych na lata osiemdziesiąte, gdzie bas nie schodzi tak nisko, jak we współczesnej muzyce rozrywkowej. 

Wokale są na pierwszym planie, prowadzą słuchacza przez instrumenty i to dobra wiadomość dla tych osób, które szukają głośnika do odtwarzania muzyki podczas wakacyjnych spotkań ze znajomymi, czy jednodniowych wycieczek: Dynamo zapewni satysfakcjonujący odsłuch wszędzie tam, gdzie liczy się wyraźnie słyszalna melodia i stały kontakt z głosem. Dlatego przyjemnie brzmią tu także radiowe audycje, podcasty i audiobooki a podczas prowadzenia rozmów (propozycja Audictus działa także jako zestaw głośnomówiący) ma się dobry kontakt z rozmówcą. 

Wysokie tony są dość mocno wyeksponowane jak na tego typu sprzęt – zamiast cichego szelestu hi hatu, słuchacz dostaje do ucha jasne, mocno cykające uderzenia blach i tamburynu co nie każdemu przypadnie do gustu. W wokalach potrafią się pojawiać sybilanty, a męskie głosy są odchudzone. Damskie odzywają się lekko, bardziej naturalnie, Dynamo lepiej oddaje ich charakterystykę.

Zastosowanie

Niedrogi, łatwy w obsłudze głośnik zamknięty w solidnej obudowie. Przydatny na wakacjach, na działce lub campingu lub w domu, do prowadzenia rozmów telefonicznych i oglądania filmów z komputera. 

Podsumowanie

Audictus Dynamo to ładnie wykonany głośnik za nieduże pieniądze, dobra propozycja na prezent dla starszych dzieci – żeby mogły odtwarzać ulubione piosenki z YouTube w lepszej jakości, niż ta, którą oferują smartfonowe głośniczki. Dorosłym Dynamo przyda się natomiast do słuchania muzyki na wakacyjnych wyjazdach, jako uzupełnienie laptopa, podczas oglądania seriali lub wygodny zestaw głośnomówiący, kiedy  potrzebuje się wolnych rąk. 

 

Zalety

+ stosunek jakości do ceny

+ estetycznie wykonany

+ łatwa obsługa, instrukcja po polsku

Wady

– sporo wysokich tonów