fbpx

Recenzja głośnika bezprzewodowego Manta SPK204FM PIPE

Głośniki Bluetooth – sprzęt, który początkowo miał być atrakcyjny przede wszystkim dzięki miniaturowym wymiarom, zmieniają się w coraz mniej kompaktowy, za to wyposażony w liczne funkcje przenośny zestaw do odtwarzania muzyki, oglądania filmów czy słuchania radia. Użytkowników nie zadowala już sama możliwość podłączenia zewnętrznego głośnika do smartfona czy komputera. Liczy się dźwięk a tym samym producenci montują w swoich urządzeniach bardziej rozbudowane systemy. SPK204FM firmy Manta wyposażono w dwa głośniki 2W i subwoofer 3W.

Dane techniczne

Moc wyjściowa:
15W (RMS)
Odtwarzanie: MP3/WMA
Bluetooth: 2.0, zasięg do 10m
Gniazda: USB, SD, AUX-in
Funkcje: Equalizer, Radio FM
Pasmo przenoszenia
:
120Hz-20KHz

Czułość: 70dB +/-3dB

Zasilanie: 220-240 V, 50-60 Hz, Wbudowana bateria 1000mAh
Konstrukcja Manta SPK204FM PIPE

Tym samym model nie należy do najmniejszych i lekkich (waży niemal kilogram). Całość zamknięto w obudowie o kształcie tuby, podobnej do SPK111Thunder, z tym, że we wspomnianym głośniku obudowę stanowi metalowa kratka, spod której widać zmieniające się światła led, tu mamy lite tworzywo wykończone w satynowej czerni.
Zestaw akcesoriów to kabele: microUSB/USB i zakończony jackami 3.5 mm oraz pasek do wygodnego przenoszenia głośnika/wieszania go w wybranym miejscu. Do kompletu producent dołączył także instrukcję w języku polskim i naklejki z logo firmy.
Sprzęt wygląda solidnie, boki, gdzie znajdują się uchwyty do paska, zabezpieczono grubą warstwą tworzywa. Na jednym z nich umieszczono panel z przyciskami i gniazdami. Podobnie jak w modelu Thunder, także tu mamy do dyspozycji kilka sposobów podłączania głośnika do innego sprzętu. Jest slot na karty, wejście USB (jeśli chce się odtwarzać muzykę z pendrive’a) a także AUX. Można skorzystać także z opcji bezprzewodowej – urządzenie łączy się przez Bluetooth na przykład z komputerem, co stanowi dobrą opcję dla osób szukających głośnika do oglądania filmów.
Odsłuch

W zamierzeniu producenta model ma trafić w gusta odbiorców szukających głośnika bezprzewodowego, w którym bas wykracza poza typowy dla takiego sprzętu, oszczędny charakter. Rzeczywiście, przekaz jest mocniej nasycony niskimi tonami – w udany sposób, bo bas nie buczy i choć daleko mu do sprężystości i szybkości kolumny normalnych rozmiarów, to radzi sobie nieźle, dając dodatkową energię filmowym efektom.

W muzyce elektronicznej sprawuje się poprawnie i w większości przypadków przenosi wystarczająco dużo dołu, żeby gatunki typu: pop, house, dubstep nie traciły swojego charakteru. Poza piosenkami, gdzie bas schodzi bardzo nisko – wtedy są one niepełne, pozbawione podstawy. Z gitarą basową SPK204FM radzi sobie całkiem nieźle, albumy Florence + the Machine czy Nine Inch Nails nie zostały nadmiernia zubożone.

Wokale nie uciekają z pola słyszenia, są wyraźnie obecne i czytelne. Choć trochę brakuje im zróżnicowania i powietrza. Jak to zwykle bywa w przypadku głośników Bluetooth, dźwięk rozgrywa się na niewielkiej przestrzeni i przy gęstych fakturach bywa to dokuczliwe. Brzmieniowe mankamenty objawiają się przede wszystkim w muzyce akustycznej – skrzypce czy fortepian są tu lekko zamulone i mają za mało przestrzeni żeby odezwać się właściwą barwą.
Zastosowanie

Głośnik sprawdzi się w czasie wyjazdów: do słuchania muzyki, radia. Jeśli często ogląda się filmy na komputerze, może też służyć jako domowe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują w domu osobnym zestawem audio.
Podsumowanie

Kolejny z głośników Manty zamkniętych w tubie to połączenie estetycznego wyglądu, starannego wykończenia i satysfakcjonującego dźwięku. W zależności od indywidualnych potrzeb można wybierać między wzmocnieniem basu (jak w opisywanym SPK204FM) a efektami świetlnymi (model Thunder). Każda z wersji z pewnością sprawdzi się jako poręczne narzędzie do odtwarzania muzyki na wakacjach lub podczas niedużych domowych imprez.Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ stosunek jakości do ceny
+ wiele opcji podłączania urządzeń
+ radio
+ klarowny dźwięk

Wady

– dość spory i ciężki jak na model przenośny
– brak pokrowca


SPK204FM PIPE