fbpx

Recenzja odtwarzacza FiiO X5 II

X5 drugiej generacji to kolejna, podrasowana wersja odtwarzacza X5 firmy FiiO. Producent nie wprowadził w swoim modelu drastycznych zmian, w nowej propozycji odnaleźć można za to drobne rozwiązania, które poprawiają komfort użytkowania sprzętu.

 

Dane techniczne

Zasilanie: 3300 mAh – ładowanie USB
Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 000 Hz
Impedancja: 16 – 150 Ohm
Długości działania / ładowania:
10 godzin / 4 godziny
Wymiary: 109 x 63.5 x 15.3 mm
Waga: 165 g
Wyjście: Jack 3.5mm

 

Budowa FiiO X5 II generacji

W porównaniu do swojego poprzednika X5 drugiej generacji ma nieco pomniejszone wymiary. Jest też nico lżejszy, ale to nadal dość masywne urządzenie o odczuwalnym ciężarze. Użytkownikom, którym przypadł do gustu wizualny aspekt X5 i zaproponowany przez FiiO układ sterowania oraz oprogramowanie, spodoba się także odświeżona wersja odtwarzacza podobna m.in. pod względem rozmieszczenia guzików, wielkości ekranu i struktury menu.

Aluminiowa obudowa nadaje odtwarzaczowi elegencki wygląd. To może projekt bez odważnych, pionierskich rozwiązań (w bryle dość podobny do poprzednika), ale nadal atrakcyjny wizualnie, stylowy i – co najważniejsze – starannie wykończony. Ze sporym, niedotykowym ekranem 2.4 cala o rozdzielczości 400×360 pikseli. Żywe kolory i dobry kontrast w połączeniu z przejrzystym, prostym menu odtwarzacza sprawiają, że wszystko jest odpowiednio widoczne i nie trzeba się wpatrywać żeby swobodnie poruszać się po menu.

Po lewej stronie obudowy umieszczono przycisk włączający/wyłączający urządzenie (lekko naciśnięty już po włączeniu odtwarzacza blokuje/odblokowuje ekran) oraz regulację głośności. Dodatkiem jest dioda informująca o trybie pracy sprzętu (kolor czerwony: ładowane, zielony: bateria w pełni naładowana, niebieski: urządzenie włączone). Na spodniej ściance znajdują się dwa sloty na karty Micro SD a na górze wyjście słuchawkowe i liniowe/cyfrowe. Na przednim panelu widnieją cztery przyciski umożliwiające wybór utwory z listy odtwarzania (poprzedni i kolejny), umieszczono je przy dolnej krawędzi urządzenia. Przycisk z lewej strony, poniżej wyświetlacza, kieruje do skrótów menu, prawy to wyjście z wybranego poziomu. W centralnym punkcie znajduje się obrotowe pokrętło wyboru oraz duży przycisk stop/play/potwierdzenia komendy. Jeśli przytrzyma się go chwilę dłużej, na wyświetlaczu pojawia się skala głośności.

Do odtwarzacza dołączono zestaw akcesoriów: Przewód USB/mini USB, adapter koaksjalny, dwie folie zabezpieczające ekran i trzy rodzaje ozdobnych naklejek, dzięki którym odtwarzacz może wyglądać jak imitacja drewna, mienić się kolorami amerykańskiej flagi (zastanawiający wybór motywu) albo przybrać barwę klasycznej czerni. Trzeba przyznać, że proponowane okleiny prezentują się dość tandetnie i przystrojenie X5 II raczej nie stworzy kompozycji ciekawej dla oka. Chyba, że ktoś zamierza potraktować naklejki stricte użytkowo – jako warstwę chroniącą obudowę przed porysowaniem, bo w zestawie brak etui.

Obsługa X5 II jest bardzo intuicyjna i nie stwarza problemów, użytkownik porusza się po podstawowym, pięcioelementowym menu, kryjącym w głębszych warstwach dodatkowe ustawienia, m.in. korektora graficznego, sygnału wejściowego. Przydatnym drobiazgiem jest możliwość zapisania maksymalnej dopuszczalnej głośności. Kiedy z uwagi na hałas użytkownik będzie chciał zgłośnić muzykę powyżej ustalonego wcześniej limitu, urządzenie nie będzie reagowało. Dobra metoda ochrony słuchu.

 

Odsłuch

Obsługujący różne formaty odtwarzacz (w tym także liczne bezstratne, m.in. FLAC, WAV, AIFF) podaje przyjemnie okrągłe, ciepłe i nasycone brzmienie. Wyrównane, nieco ujednolicone i łagodne. Bez wyraźnej dominacji niskich tonów czy wyeksponowanej góry. Bas jest masywny, ale wciąż dość punktowmy i zwarty. Wyważony, bo choć stanowi mocną podstawę, nie dominuje nad całością, nie rozlewa się i dobrze trzyma wytyczonego mu miejsca. Miękki, wyrównany charakter średnicy sprawia, że wokale są dość bliskie, przyjemnie intymne, przy czym męskie brzmią ciekawiej niż damskie. Brakuje tu jednak nieco zadziorności, która z ostrych partii gitarowych potrafi wyciągnąć moc i rockowy pazur. Wysokie tony są wyraziste i obecne, ale – podobnie jak środek – lekko uładzone, bez ostrości, która w przesadnej formie irytuje i razie, ale przy odpowiedniej strukturze góry potrafi dodać klarowności i przejrzystości.

Charakterystyka nastawiona na stonowany, równy układ sił to, z jednej strony, zaleta modelu. Z drugiej, tak poprowadzonemu brzmieniu można zarzucić zbytnią zachowawczość i nudę. Całość sprawia wrażenie nieco zbyt grzeczne, bez porywającej dynamiki i miejsca na intencjonalną szorstkość, typową dla określonej stylistyki muzycznej. O tym, czy odtwarzacz X5 II będzie dla danego użytkownika satysfakcjonujący, zadecydują w dużej mierze preferowane przez daną osobę gatunki oraz słuchawki. Dlatego dokonując wyboru sprzętu w tej cenie, warto sprawdzić własne ulubione modele i ich możliwości właśnie w takiej konfiguracji.

 

Galeria

 

Ocena, czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ Estetyczne wykończenie

+ Przejrzyste menu

+ Równe brzmienie

Wady

– Dość ciężki

– Brak etui w zestawie

– Zbyt uładzone dla miłośników wyrazistego dźwięku brzmienie

Ocena FiiO X5