fbpx

Recenzja słuchawek wokółusznych Audio-Technica SR5

ATH-SR5 występują w dwóch wersjach: bezprzewodowej i tradycyjnej, z wykorzystaniem przewodu. I to jej poświęcony będzie poniższy test. Słuchawki są dostępne za około 500-600 złotych, producent rekomenduje je dla użytkowników smartfonów – osób, które lubią poruszać się po mieście w towarzystwie muzyki.




Dane techniczne




Przetwornik: Dynamiczny, neodymowy
Konstrukcja: Wokółuszne, zamknięte
Impedancja: 50Ohm
Skuteczność: 102dB
Pasmo przenoszenia: 5 – 40.000Hz
Długość przewodu: 1,2m




Konstrukcja Audio-Technica SR5





I właśnie z tego powodu ATH-SR5 wyposażono w kabel ze sterownikiem i mikrofonem. Przewód ma długość 120 cm i jest ogumowany dość grubo. Na tyle, żeby nie było go łatwo uszkodzić, ale jednocześnie by zachować giętkość i lekkość, przydatne podczas codziennego wykorzystywania słuchawek poza domem. Kabel zakończono kątowym wtykiem, dzięki czemu trudniej go wyłamać/naruszyć gniazdo telefonu.








Pałąk słuchawek wzmocniono metalowym elementem a poduszki to bardzo przyjemna w dotyku pianka dopasowująca się do kształtu ucha. Niewielki rozmiar kopuł oraz poduszek sprawia, że nawet w cieplejsze dni nie ma się wrażenia, że na głowie znajduje się chełm. SR5 są przy tym lekkie a wąski pałąk nie generuje nieprzyjemnego ucisku.








Model wykonano z typową dla Audio-Techniki dbałością o jakość i wykończenie szczegółów. Postawiono na klasyczną czerń a użytkownicy ceniący nowoczesne wzornictwo, mogą sięgnąć po drugą, biało-szarą wersję kolorystyczną. Jeśli chcieć się do czegoś przyczepić, można by wskazać brak przejściówki na jack 6.3 mm i mało praktyczne etui (typowe zresztą dla wielu produktów tej firmy). To miękki, skóropodobny worek, który nie zapewni słuchawkom dobrej ochrony w czasie transportu. Przy tej cenie za sprzęt, klientom należałoby się lepsze wyposażenie. Tym bardziej, że SR5 – jako para do smartfona – pewnie będą regularnie podróżować w plecaku czy torbie.





Odsłuch





ATH SR5 prezentują brzmienie typowe dla dobrych, rozrywkowych słuchawek, gdzie ekspozycja niskich tonów nie wiąże się z zamuleniem przekazu, utratą czytelności albo sprowadzeniem każdej piosenki jedynie do pulsującego basu. Tu uzyskano spójną, nasyconą i żywiołową charakterystykę, skierowaną do osób, którym niekoniecznie zależy na wierności i wsłuchiwaniu się w każdy szczegół z osobna. Muzyka rockowa odezwała się potężnymi, ekspresyjnymi partiami gitar. Elektronika mocnym beatem stopy i masywnym, obłym dźwiękiem basowych partii.





Niskie tony są pełne i nasycone. Każde uderzenie ma swój ciężar, który odpowiednio osadza pozostałe składowe. Obecność basu jest wyraźnie zaznaczona, przez co przekaz obfituje w energię – jeśli ktoś szuka słuchawek o relaksującym, spokojnym charakterze, ATH-SR5 nie będą dobrym wyborem. Tu postawiono na intensywność wrażeń.





Wokale są czytelne i wyraziste, w zależności od umiejscowienia ich w miksie potrafią zabrzmieć blisko ucha lub z pewnego oddalenia. Jest z nimi stały kontakt, choć trzeba przyznać, że ciepły, ciemny i głęboki bas potrafi zagarnąć więcej uwagi słuchacza, niż samo brzmienie głosu.





Wysokie tony to bezpieczna przestrzeń. Detale są dawkowane oszczędnie, bez nadmiernego angażowania odbiorcy w perkusyjne wybrzmienia. Trochę tracą na tym przestrzenne, syntezatorowe pady i instrumenty akustyczne. A także damskie wokale, którym ubywa lekkości i świetlistości.





Scena zaproponowana w SR5 dobrze uzupełnia całość. Nie jest tu bardzo szeroko, ale z wyraźnym podziałem na strony i jasnym usytuowaniem instrumentów. Niezbyt duże rozwarstwienie przekazu i rozbicie go na boki dodatkowo intensyfikuje wrażenia – wszystko rozgrywa się blisko głowy i wyłącza słuchacza ze świata zewnętrznego.




Zastosowanie





Uniwersalne, angażujące słuchawki do stosowania przede wszystkim ze smartfonami – wyposażone w sterownik i mikrofon do prowadzenia rozmów.





Podsumowanie





Przewodowa wersja ATH-SR5 to słuchawki, które spodobają się osobom ceniącym nie tylko samą możliwość słuchania muzyki w środkach transportu czy podczas spacerów, ale i odpowiednią jakość odsłuchu. Niezależnie od gatunku, model zapewnia energetyczny przekaz, który nie pozostawia odbiorcy obojętnym.








Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ jakość wykonania
+ nieduże, lekkie, wygodne
+ nasycony, angażujący przekaz

Wady

– miękki pokrowiec
– brak przejściówki na jack 6.3 mm
– basowe podbicie będzie męczące dla osób preferujących bardziej neutralne sygnatury


sr5

Podziękowania dla sklepu Słuchawkomania.pl za udostępnienie Audio-Technica SR5 do recenzji!