fbpx

Recenzja słuchawek bezprzewodowych dokanałowych Audiocore AC840 Wireless

Sportowe słuchawki Audiocore AC840 zaprojektowano z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Dlatego model wyposażono w wokółuszne obejmy, które mają utrzymać sprzęt we właściwym położeniu – nawet w czasie intensywnych ćwiczeń.
Dane techniczne
Wersja Bluetooth: V4.1
Konstrukcja: Dokanałowe, zamknięte
Profile BT: HFP, HSP, A2DP, AVRCP, APT-X
Mikrofon: Tak
Czas rozmowy: około 9 godzin
SNR: 90dB
Wymiary: 45x14x12mm
Waga: około 18 g
Konstrukcja Audiocore AC840 Wireless

W zestawie ze słuchawkami znajdują się trzy pary silikonowych nakładek, instrukcja i kabel do ładowania sprzętu. Brakuje pokrowca, który przy takiej konstrukcji jest wręcz nieodzowny – niezabezpieczone obejmy łatwo uszkodzić. Sprzęt zapakowano w nieduży, sztywny kartonik i ewentualnie można go potraktować jako zastępnik porządnego etui. AC840 to bezprzewodowy model, który według zapewnień producenta ma działać na pełnej baterii około 9 godzin (czas czuwania wynosi tu 250 godzin) przy ładowaniu, które zajmuje 120 minut.
Choć zwykle słuchawki bezprzewodowe planowane są tak, by sprzęt był jak najmniejszych rozmiarów, niemal nieodczuwalny, AC840 nie wpisują się w ten trend. To duży, masywny projekt o specyficznej budowie i ułożeniu w uchu. Znaczna część konstrukcji wystaje z małżowiny i jest mocno wysunięta ku twarzy. Nie jest to duży problem, ale jeśli ktoś podczas treningów używa opaski, połączenie jej z tymi słuchawkami będzie niewygodne.
Kopułek nie da się wprowadzić do ucha zbyt głęboko co sprawia, że niezbędna jest dodatkowa stabilizacja. Tę mają zapewnić plastikowe obejmy. Przy czym nie są to elementy pozwalające na dowolne kształtowanie pętli. To plastikowe – nie w pełni elastyczne – części, które można co najwyżej lekko odgiąć palcem a po chwili wracają one na swoje miejsce. O ile u użytkowników z małżowiną średniej wielkości nie pojawią się problemy z umiejscowieniem pętli, to już osoby z małym lub dużym uchem nie będą mogły dopasować jej do swoich potrzeb. Będzie ona albo zbyt luźna albo sprawi, że słuchawka odkręci się w nieprawidłowy sposób. Dlatego przed zakupem warto przymierzyć AC840 i indywidualnie sprawdzić, jak leży.
Odsłuch

Brzmieniowa oferta opisywanego modelu zdradza, że to półka budżetowa. Dlatego nie należy mieć wobec niego zbyt wysokich oczekiwań. Słuchawki mają tendencję do ujednolicania przekazu i zasnuwają go basem, który słabo trzyma się właściwego mu miejsca. Dźwięk z AC840 odbiera się raczej jako całość – bez wyraźnie rozwarstwionych i przejrzystych pasm. Brzmienie zasnuwa wspomniana basowa zasłona, która trochę rozmywa obraz. Niskie tony to wyeksponowane pasmo, ale nie na tyle, żeby całkowicie zdominować całość. Przy czym bas bywa dość mulący i niezbyt dobrze kontrolowany. Potrafi snuć się miękkim i ciepłym brzmieniem bez precyzyjnego punktu. Jeśli chcieć szukać plusów takiego rozkładu sił, trzeba by wskazać, że wyraźna obecność miękko pulsującego basu potrafi podczas ćwiczeń zmotywować do przebiegnięcia kilku dodatkowych kilometrów lub wykonania jeszcze jednej serii na siłowni.

Na tym tle środek nieco ucieka a wokale nie plasują się w centrum przekazu. Są ciepłe, nasycone, ale mało zróżnicowane, to basowa podstawa decyduje o ich kształcie, podobnie jak o możliwościach góry. Wysokie tony są gładkie, trochę wycofane i również schowane za basem. Nawet w utworach, gdzie góra z założenia zajmuje mocną pozycję, tu traci ją na rzecz basu. Tym samym zróżnicowanie blach, wybrzmienia, instrumenty, która grają tym pasmem, nie są zrealizowane wiernie.

Lepiej sprawdzą się tu syntetyczne produkcje niż instrumenty akustyczne, osoby osłuchane z charakterystyką fortepianu, perkusjonaliów czy sekcji smyczkowej od razu usłyszą, że AC840 nie potrafią przekazać właściwego im brzmienia. Prawdopodobnie spora grupa osób, które wspomagają się muzyką na treningach, sięgnie jednak po dynamiczne, nowoczesne przeboje z przewagą elektroniki.
Zastosowanie

Producent dedykował AC840 osobom aktywnym i takie przeznaczenie jest dla tych słuchawek najlepsze. Ich budowę podporządkowano potrzebom ludzi uprawiających sport a dość uniwersalne brzmienie sprawdzi się w roli towarzysza treningów.Podsumowanie

Na rynku jest już wiele rodzajów słuchawek bezprzewodowych i wśród tych propozycji niewątpliwie można znaleźć lepsze modele niż AC840. Słuchawki te mogą jednak stanowić opcję dla użytkowników, którym zależy na dokanałówkach bez kabla a jednocześnie ich domowy budżet nie pozwala na zainwestowanie w sprzęt do biegania/uprawiania sportu większych środków. Słuchawki oceniam dobrze, mogą być konkurencją w brzmieniu dla przewodowych JVC HA-ECX20. 
Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ bezprzewodowe słuchawki za nieduże pieniądze
+ obejmy utrzymujące sprzęt we właściwej pozycji
+ długi czas pracy na baterii

Wady

– konstrukcja mocno wystaje z ucha
– plastikowe elementy potrafią generować ucisk na małżowinę


audiocore

Podziękowania dla sklepu Centrumelektroniki.pl za udostępnienie Audiocore AC840 do recenzji!