fbpx

Recenzja słuchawek dla DJ Numark HF 350

HF 350 są przedstawiane przez producenta, firmę Numark, jako słuchawki didżejskie, przeznaczone przede wszystkim do pracy w klubach i na scenie. Model wyposażono w odłączany przewód o długości 120 centymetrów i przejściówkę jack 6.3 mm.
Dane techniczne
Przetwornik: Dynamiczny, 40mm
Konstrukcja: Wokółuszne, zamknięte
Impedancja: 32Ohm
Kabel: 1,2 m
Pasmo przenoszenia: 20-20000Hz
Numark Red Wave

To niestety koniec akcesoriów, do HF 350 nie dołączono pokrowca, co w przypadku sprzętu dla DJ’ów stanowi spore niedopatrzenie. Nie ma jak bezpiecznie transportować słuchawek a podróże od klubu do klubu to codzienność osób pracujących w tej branży. O etui trzeba więc zadbać we własnym zakresie.
Samą konstrukcję modelu zaprojektowano z myślą o miksowaniu na żywo – mocno izolujące od otoczenia, grube poduszki układające się wokół ucha oraz muszle, pozwalające na wygodny odsłuch z zastosowaniem tylko jednej kopuły to dobre rozwiązania. Zamiast przytrzymywać słuchawki ramieniem, wystarczy odwrócić jedną z nich bokiem a obszerny pałąk, nadal utrzyma sprzęt na głowie we właściwej pozycji.
Wykończenie HF 350 robi dobre wrażenie. Metalowe zawiasy i wysuwana część pałąka, staranne obszycie poduszek, grube tkaniny – wszystko to sprawia, że słuchawki mają szansę posłużyć całkiem długi czas. Co ciekawe, droższy model Numark – Red Wave – pod względem wykonania zdecydowanie ustępuje tańszej wersji słuchawek tego producenta.


Do modelu dołączono kabel o długości 1.2 metra. Zbyt krótki jak na sprzęt, który ma zapewnić swobodę ruchu za didżejką. Gniazdo umiejscowiono jednak w na tyle dostępnym miejscu, że w razie potrzeby przewód można zastąpić innym, o dowolnej długości.

Sprzęt bardzo dobrze izoluje od hałasów z zewnątrz a do tego jest wygodny i lekki. Sprawdzi się więc nie tylko podczas całonocnego dyżuru w klubie, ale i w domu, do oglądania filmu czy słuchania muzyki.

Odsłuch

Po słuchawkach, które mają pracować z muzyką taneczną można by się spodziewać solidnej definicji basu, jednak HF 350 nie idą tą drogą. Niskie tony są obecne, ale podane w oszczędny sposób, bez dużego zejścia i masywnej struktury. Basowe markery są krótkie, szybkie, trochę brakuje im – typowego dla muzyki tanecznej – podpompowania, nadającego energię i eksponującego elektroniczne partie stopy i nisko grających synthów.

Zachowawczość basu sprawia, że całość brzmi nie tak energetycznie, jak można by oczekiwać od sprzętu dedykowanego didżejom. Zwłaszcza w muzyce house, electro, klubowych setach, trochę brakuje podstawy, na której mogłyby się oprzeć pozostałe składowe. Osoby, które zamierzają kupić Numarki do codziennego słuchania muzyki podczas dojazdów do pracy/szkoły powinny sprawdzić, czy tak lekki bas jest dla nich wystarczający i nie da wrażenia, że w przekazie jednak brakuje mocy.

Słuchawki są zorientowane na wokal, średnica prezentuje się czytelnie, swobodobnie, ukazując zróżnicowanie głosów. Czyli odpowiada estetyce współczesnych radiowych przebojów, gdzie wokalistka czy wokalista znajduje się na pierwszym planie i prowadzi słuchacza a instrumenty znajdują się nieco w tle, jako dopełnienie linii melodycznej.
Wysokie tony razem ze średnicą tworzą luźną, jasną przestrzeń, niezbyt dociążoną. Całość jest dzięki temu lekka i nie tak masywna, jak w przypadku, również dedykowanych didżejom, słuchawek Red Wave, gdzie bas zagęszcza strukturę i mocno ją osadza. Oba modele prezentują zupełnie inny charakter i warto je porównać, żeby wybrać to, co lepiej odpowiada indywidualnym gustom.
Zastosowanie

HF 350 sprawdzą się jako budżetowe słuchawki didżejskie, do użytku na scenie oraz jako dobrze izolujący sprzęt odsłuchowy we wszystkich przestrzeniach, gdzie jest głośno. To interesująca propozycja także dla osób ceniących nietypowe wzornictwo.
Podsumowanie

Propozycję Numark trudno nazwać słuchawkowym topem, jednak trzeba przyznać, że stanowi ona przyzwoite rozwiązanie dla osób, które dopiero kompletują swój didżejski set i nie mogą sobie pozwolić na duże inwestycje. Na start HF 350 z pewnością wystarczą, a że ich konstrukcja raczej nie przetrzyma wielu lat, po pewnym czasie będzie okazja sięgnąć nieco wyżej, po słuchawki oferujące bogatsze wrażenia dźwiękowe.
Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ stosunek jakości do ceny
+ staranne wykończenie, ciekawy wygląd
+ odłączany przewód
+ spory zakres ruchu kopuł

Wady

– brak pokrowca
– za krótki kabel do pracy za didżejką
– oszczędne niskie tony


somicv4