fbpx

Recenzja słuchawek dokanałowych Brainwavz Jive

Ilość słuchawek oferowanych przez Brainwavz wydaje się wręcz nieograniczona, firma co rusz wprowadza kolejny model – raz bardziej, raz mniej udany – prawdopodobnie wychodząc z założenia, że im większe zróżnicowanie portfolio, tym więcej osób znajdzie w nim coś dla siebie. Jive to dokanałówki dedykowane do smartfonów.
Dane techniczne
Pasmo przenoszenia: 20kHz – 20 000 Hz
Konstrukcja: Dokanałowe, zamknięte
Przetwornik: 9mm, dynamiczne
Impedancja: 16 Ohm
Skuteczność: 98 dB
Przewód: 1,3m
Konstrukcja Brainwavz Jive

Jive’y umieszczono w typowym dla Brainwavz opakowaniu znanym z budżetowych modeli marki (m.in Delt). W zestawie ze słuchawkami znajdują się: trzy pary silikonowych nakładek, pianki Comply S-400, rzep, plastikowy klips i sztywne, zamykane na suwak etui. To ostatnie to wizytówka firmy, porządny pokrowiec jest dołączany do wielu innych dokanałówek.
Metalowe korpusy kryją dynamiczne przetworniki 9 mm a całość – od tipsów po kabel – wykończono tworzywem w tym samym, fioletowym kolorze (katalogowo odcień określono jako „Blue”). To drobne słuchawki, które przyjemnie leżą w uchu i nie są bardzo odczuwalne. Jive współpracują z Androidem i iOS a mikrofon i sterownik (umieszczone po lewej stronie przewodu) umożliwiają wygodną obsługę telefonu oraz odtwarzacza muzyki.
Model wydaje się dość delikatny, o ile przewód od splittera do wtyku ogumowano solidnie, to już łączenia przy korpusach i pilocie wyglądają na wątłe i trzeba uważać, by ich nie naruszyć.
Odsłuch

Bas zaznacza swoje pulsowanie dość nasyconym dźwiękiem z zaznaczonym punktem. Wiele osób ucieszy fakt, że niskie tony nie zalewają słuchacza nieczytelną falą i trzymają się wyznaczonego im miejsca. Zejście basu nie zapewni pełnej realizacji partii usytuowanych na styku subbasu, ale poza tym nie można narzekać na brak niskich tonów. Chyba, że należy się do grona miłośników zdecydowanie basowej charakterystyki sprzętu. Wówczas Jive’y będą zbyt zachowawcze. Ze względu na taką definicję basowej podstawy, słuchawki nie są idealnym partnerem dla dynamicznej muzyki tanecznej i klubowej, trochę traci ona swój charakterystyczny rys. Brainvawzy lepiej współpracują z gitara basową, która nie schodzi tak nisko i stabilnie słuchać jej pomruk.

Wokale znajdują się blisko słuchacza i nie umykają z centrum. Odzywają się naturalnie i swobodnie – Jive’y to dobry wybór, jeśli lubi się piosenki, gdzie uwaga słuchacza zostaje skierowana na linie melodyczne. Wokale nie są przytłoczone przez instrumenty a stereofonia jest całkiem przyzwoita jak na budżetowy sprzęt. 

Sia ze swoimi przebojami zagrała tu energetycznie i angażująco a zmiany dynamiki i połączenia mocnych syntezatorowych brzmień z wyrazistym głosem wokalistki zostały oddane przyjemnie dla ucha. Nastrojowe utwory Eda Sheerana również sprawiają sporo satysfakcji. Podstawa tych piosenek – głos wokalisty – potrafi zagrać blisko a cajon, gitara i inne instrumenty akustyczne wspierają tekstowy przekaz. Przy gęstej fakturze muzycznej słuchawki trochę tracą klarowność a braki w scenie stają się bardziej wyraźne.

Ciepłe, przejrzyste, ale nieskomplikowane, mało zróżnicowane na poziomie muzycznych planów, brzmienie, to w miarę uniwersalny materiał do łączenia go z akustycznym indie, popem, rockiem czy alternatywą. Wszystko za sprawą wyważonych proporcji, dzięki którym góra wprowadza klarowność, a niezbyt obfity bas ociepla i zmiękcza przekaz. Wysokie tony nie są ostre i szczególnie mocno rozbudowane. Lekko wycofane, zmatowią werblowe akcenty czy hi-hat. Podobnie dzieje ze smykami i damskimi wokalami – gładkość góry sprawia, że są one nieco ujednolicone.
Zastosowanie

Jive to typowe słuchawki do smartfonów: sterownik, mikrofon, sztywny pokrowiec do schowania sprzętu po użyciu, współpraca z różnymi systemami operacyjnymi, model posiada wszystkie cechy, by dobrze sprawdzić się podczas takiego zastosowania i z powodzeniem zastąpić słuchawki dołączane do telefonów. Model można zastosować także do prowadzenia rozmów przez komunikatory internetowe.
 
Podsumowanie

Jive to jedne z tańszych słuchawek oferowanych przez Brainvawz. Ten uniwersalny sprzęt może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają alternatywy dla przebasowionych propozycji z tej półki cenowej. Trzeba tylko pamiętać, że to słuchawki o wątłym przewodzie – raczej nie będą służyły przez bardzo długi czas.  
Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ solidne etui
+ pianki Comply w zestawie
+ klarowne brzmienie, bez dominacji basu

Wady

– cienki przewód od korpusów do splittera, delikatne łączenia


dzatdf10

Podziękowania dla sklepu Słuchawkomania.pl za udostępnienie Brainwavz Jive do recenzji!

Klikając w logo, przejdziecie prosto do oferty tych słuchawek