fbpx

Recenzja słuchawek dokanałowych Brainwavz M5

W serii M firmy Brainwavz znajduje się kilka modeli słuchawek dokanałowych. Wersje sygnowane tą literą różni wiele: od zastosowanych materiałów, po cenę. M5 to koszt około 150 złotych.
Dane techniczne
Przetwornik: Dynamiczny, 10mm
Konstrukcja: Dokanałowe, zamknięte
Impedancja: 16Ohm
Skuteczność: 103dB
Pasmo przenoszenia: 16 – 18.000Hz
Konstrukcja Brainwavz M5

Kartonik kryje typowe dla Brainwavz, sztywne czarne etui z czerwonym suwakiem. Trzeba przyznać, że pod tym względem producent M5 może konkurować z wieloma innymi markami – solidny pokrowiec jest dodawany nawet do słuchawek za nieduże pieniądze. Oprócz tego do dyspozycji słuchacza są pianki Comply S40, cała gama silikonowych nakładek w różnych rozmiarach, plastikowy klips i rzep do spięcia kabla.
Same dynamiczne dokanałówki to typowe, czarne słuchawki o drobnych kopułkach w kształcie naboju (do wyboru jest też druga wersja kolorystyczna). Na kablu – wzmocnionym dodatkowym ogumowaniem od splittera do kątowego wtyku – umieszczono ściągacz, dzięki temu model można poprowadzić klasycznie lub w pozycji wokół ucha. Warto polecić tę drugą wersję noszenia M5, bo dzięki niemu unika się nieprzyjemnego mikrofonowania (a w tym przypadku słychać wyraźne otarcia kabla o ubranie).
Niewielkie korpusy przyjemnie leżą w kanale i nie męczą swoją obecnością. Jedynym, dość dokuczliwym mankamentem M5, jest słaba separacja od hałasów z zewnątrz. Głośność, niezbędna do wyłączenia się z kawiarnianego gwaru czy odgłosów ulicy może być zbyt duża dla użytkowników nie odtwarzających muzyki z takim natężeniem lub słuchaczy preferujących gatunki akustyczne.

Odsłuch

Niskie tony schodzą nisko i realizują nowoczesne brzmienia basowych syntezatorów. Nie ma obaw, że M5 zabraknie pod tym względem mocy a pulsująca podstawa przestanie być słyszalna. Basu jest sporo i miłośnicy tego pasma powinni być zadowoleni. Słuchawki M5 to ciepłe, może nie potężne, ale masywne brzmienie, które ucieszy słuchaczy lubiący solidne osadzenie instrumentów w basie. Dźwięk jest nasycony i pełny, dociążony, zwarty. W tym modelu zdecydowano się na rozrywkowe, energetyczne brzmienie, które nie pozostawia odbiorcy obojętnym. A jednocześnie koloryzacja tego pasma nie wiąże się z brakiem czytelności pozostałych składowych lub zamulonym charakterem basowych partii. Tym samym wokale są wyraźnie obecne, czytelne i angażujące. Nie sytuują się bardzo blisko słuchacza, ale pozostają w centrum uwagi, bez wycofania.

Wysokie tony to drugoplanowy towarzysz odsłuchu. Góra zaznacza swoją obecność, wprowadza jasność i przejrzystość jednak pojawia się jedynie w roli dopełnienia ciepłego, masywnego basu. Sama nie koncentruje na sobie uwagi słuchacza i nie eksponuje wielu detali. To informacja istotna dla osób, które preferują rozbudowane, wielowarstwowe soprany – w takim wypadku lepiej rozejrzeć się za innymi modelami dokanłówek.

Przestrzeń nie zaoferuje mocno zróżnicowanych planów, szeroko rozbudowanych przestrzeni. Jest przyzwoicie jak na dokanałówki – zwłaszcza w tej cenie – ale słuchacze o bardziej wymagającym i wyrobionym uchu zauważą, że całość rozgrywa się na scenie o ograniczonej głębi.
Zastosowanie

M5 nie posiadają mikrofonu ani pilota, więc nie sprawdzą się w roli wielofunkcyjnego narzędzia do smartfona (choć producent rekomenduje je jako kompatybilne z tego typu sprzętem). To słuchawki do typowego odtwarzacza plików audio, niewymagające dodatkowego wsparcia. Niewielkie rozmiary kopułek, wygoda użytkowania, etui – wszystko to sprawia, że będą dobrym rozwiązaniem dla osób szukających niedrogiej pary do popularnej „empetrójki”.Podsumowanie

Kolejna produkcja w serii M łączy wiele zalet dokanałówek codziennego użytku. Angażujące, nasycone brzmienie sprawdza się w różnych gatunkach muzycznych a wygoda użytkowania i łatwość przechowywania sprzętu po zakończonym odsłuchu czyni z Brainwavz M5 produkt uniwersalny, o szerokim zastosowaniu. 
Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ stosunek jakości do ceny
+ sztywne etui i pianki Comply w komplecie
+ wzmocnione łączenia, dodatkowe ogumowanie przewodu
+ drobne, wygodne
+ nasycone, angażujące brzmienie
+ mocno zaznaczony bas, jednak bez dudnienia i utraty czytelności

Wady

– słaba separacja od hałasów
– brak mikrofonu i sterownika


brainwavzm5

Podziękowania dla sklepu Słuchawkomania.pl za udostępnienie Brainwavz M5 do recenzji!