fbpx

Recenzja słuchawek dousznych FiiO EX1

Dokanałowe słuchawki EX1 to pierwszy produkt tego typu firmy FiiO. W opisie technicznym zamieszczonym na stronie internetowej producenta roi się od wymyślnych materiałów, które mają zapewnić wysoką jakość dźwięku i uodpornić sprzęt na uszkodzenia. EX1 wyposażono w tytanowe membrany, komponenty wzmocniono duraluminium i stalą nierdzewną a przewód Kevlarem (wykorzystywanym m.in. do produkcji kamizelek kuloodpornych). Warto sprawdzić czy imponująca kompozycja nowych technologii rzeczywiście przekłada się na brzmienie.

 

Dane techniczne

Przetwornik: Dynamiczny, 13 mm
Czułość: 102dB
Pasmo przenoszenia: Od 20 Hz do 30 000 Hz
Impedancja: 16 Ohm
Długość przewodu:
120 cm
Waga: 18 gramów
Wtyk: Jack 3,5 mm, pozłacany, kątowy
Akcesoria: Pokrowiec i 3 pary wkładek

Budowa FiiO EX1

Firma FiiO zdecydowała się zaproponować użytkownikom mniej typowy design, odbiegający od standardu: małe, czarne, nierzucające się w oczy. EX1 to słuchawki sporych rozmiarów, błyszczące i nieco oldschoolowe, bo zamiast nowoczesnych, kanciastych kształtów i żywej kolorystyki wprowadzono okrągły z pojedynczym, stonowanym detalem – obwódką wskazującą lewą i prawą stronę. Klasyczny charakter wymuszają też użyte – metalowe a nie plastikowe – materiały, które nadają im bardziej elegancki wygląd (na marginesie warto wspomnieć, że podobieństwo EX1 do słuchawek Dunu Titan 1 nie jest przypadkowe, model sygnowany marką FiiO to efekt kooperacji obu chińskich firm).

Warstwa zabezpieczająca kabel jest półprzezroczyta, przewód (o długości 1.2 m, bez mikrofonu i pilota) jest widoczny, zakończony łamanym wtykiem. Żeby ułatwić przechowywanie sprzętu, producent zaopatrzył słuchawki w niewielką silikonową opaskę, którą można spiąć zwinięty kabel. Do zestawu dołączono twarde, zatrzaskiwane etui z solidnego tworzywa, które z pewnością ochroni słuchawki. Natomiast sam plastik, z którego wykonano pokrowiec jest twardy i mało elastyczny, raczej mało odporny na pęknięcia i przypadkowe zgniecenia. W komplecie ze słuchawkami znajduje się także klips umożliwiający przymocowanie kabla do ubrania oraz sporo tipsów: trzy pary czerwono-szarych i pięć czarnych oznaczonych kolorami (łatwo można znaleźć parę). Zmiana nakładek przebiega bezproblemowo, niektóre modele słuchawek wymagają chwili cierpliwości i rozwiązań niemalże siłowych, tu wciśnięcie końcówek jest proste i wygodne. Dodatkowo różnią się one rozmiarem, kształtem i grubością, więc każdy powinien wybrać coś dla siebie. Szkoda, że producent nie pokusił się o wyposażenie EX1 w pianki Comply, są one coraz częściej dołączane nawet do znacznie tańszych słuchawek, zaopatrzenie pakietu w wygodne tipsy byłoby miłym gestem w stronę klienta. Tym bardziej, że izolacja nie jest mocną stroną EX1, w głośnym środowisku przydałaby się możliwość lepszego odseparowania od hałasów z zewnątrz a precyzyjnie dopasowana pianka choć trochę w tym pomaga.

Ponieważ słuchawka jest dość duża, nie wszystkim będzie odpowiadał sposób, w jaki układa się ona w uchu. Choć jej ergonomiczny kształt umożliwia wygodne wprowadzenie sprzętu do kanału, niektórych użytkowników drażnić możne bezpośredni kontakt metalowej części z małżowiną. Zwłaszcza, jeśli EX1 mają być używane także podczas uprawiania sportu.

 

Odsłuch FiiO EX1

Niskie tony nie rozlewają się na pozostałe częstotliwości i mocno trzymają się właściwego im miejsca. Bas cechuje czytelność, zwartość, dobra definicja, nie wypchnięto go na pierwszy plan, choć jego obecność jest wyraźna i stabilna. Słychać to zwłaszcza podczas odsłuchu gatunków elektronicznych, gdzie schodzący nisko, energetyczny i pulsujący bas zapewnia sporo doznań. Słuchawek nie można jednak określić jako nachalnie przebasowionych. Bas jest dobrze skrojony, podczas długich sesji odsłuchowych nie męczy, raczej nie zaspokoi tych, którzy oczekują nieco siłowego pompowania niskich tonów do ucha. Środek jest muzykalny i zapewnia niezwykle satysfakcjonujący odbiór wokali. Są one bliskie i intymne, zróżnicowane (zarówno żeńskie jak i męskie brzmią świetnie), całość średnicy prezentuje się bardzo klarownie i wyraziście. Dobrze słychać też wszelkie modyfikacje głosu wprowadzone za pomocą efektów. EX1 grają jasno, ale nie stawiają na wyraźne eksponowanie detaliczności. Ich charakterystykę można określić jako lekkie „V” przy czym obecność góry nie powoduje nieprzyjemnych wybić ani szelestów. Całość gra w wyrównany, klarowny, przestrzenny sposób, z właściwą separacją, bez nachalnej ekspozycji danego pasma.

Scena zapewnia dużo doznań stereofonicznych, nieco mniej jeżeli chodzi o głębię. Słuchawki poprawnie oddają poszczególne plany, przestrzeń jest na tyle szeroka, że instrumentom, które potrzebują sporo powietrza by właściwie zabrzmieć, niczego nie brakuje. Na EX1 z przyjemnością słucha się więc fortepianu, sekcji smyczkowej a nawet większych obsad – dobrze radzą sobie zarówno z niskim pomrukiem wiolonczeli solo jak i złożonymi fakturami orkiestrowymi.

EX1 znakomicie sprawdziły się podczas odsłuchu muzyki pop. Album Daft Punk Random Access Memories zabrzmiał klarownie i wyraziście, ale też spójnie i energetycznie. Słuchawki satysfakcjonująco oddały zarówno akustyczne, szerokie partie instrumentów smyczkowych czy umiejscowione w panoramie gitary, jak i elektroniczne, agresywne syntezatorowe brzmienia oraz precyzyjnie, mocno osadzony między nimi bas. W przypadku ostrej muzyki rockowej godna uwagi jest przede wszystkim dobra separacja i przejrzystość – gęste, ciężkie faktury gitarowe (nierzadko grane unisono z basem) nie sprawiają wrażenia hałaśliwych i zapewniają solidną ścianę dźwięku zaś gatunki akustyczne oddane są z odpowiednią przestrzenią, miękko i muzykalnie.

Pierwsze słuchawki sygnowane przez FiiO to dopracowany – zarówno pod względem technologicznym jak i brzmieniowym – produkt, który śmiało można polecić jako dopełnienie proponowanych przez producenta odtwarzaczy lub innego przenośnego sprzętu. Jakość wykonania i dźwięku sprawiają, że sukcesywne wprowadzenie przez Fiio kolejnych modeli, może uczynić z chińskiego producenta niebezpieczną konkurencję dla firm ze znacznie dłuższym stażem w branży.

 

Galeria

Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ Klarowny i wyrazisty bas

+ Wykonanie

+ Zestaw akcesoriów

Wady

– Brak pianek Comply w zestawie

– Mała izolacja

– Brak mikrofonu i pilota na przewodzie

– Rozmiar i kształt słuchawki może być niewygodny

Ocena EX1