fbpx

Recenzja słuchawek gamingowych Audio-Technica ATH-AG1

Słuchawki dla graczy już dawno przestały być tylko niewiele znaczącym dodatkiem, ciągle rosnące wymagania użytkowników oraz gry z niezwykle starannie opracowaną ścieżką dźwiękową sprawiają, że producenci prześcigają się zarówno w doskonaleniu rozwiązań technologicznych jak wprowadzaniu ciekawego designu, który przyciągnie uwagę miłośników gier. Audio-Technica poszerza swoją ofertę w tym zakresie proponując model ATH-AG1: dedykowane graczom zamknięte, wokółuszne słuchawki.

Dane techniczne

Pasmo przenoszenia: 5 – 35 000 Hz
Konstrukcja: Wokółuszna, zamknięta
Przetworniki: 53 mm, neodymowe
Czułość: 100 dB
Impedancja: 38 Ohm
Waga: 310 g bez kabla
Przewód: 1m
Akcesoria: DAC USB adapter, dodatkowy kabel 2m

Budowa Audio-Technica ATH-AG1

Samo opakowanie i sposób eksponowania w nim ATH-AG1 robią spektakularne wrażenie – użytkownik otrzymuje duże, tekturowe pudełko z otwieranym przodem, pod nim kryje się przezroczysta, gruba folia odsłaniająca słuchawki umieszczone na wyprofilowanym stelażu. Sięgając po ATH-AG1 można się poczuć jak postać z gry przemieniająca się w superbohatera po założeniu specjalnego kostiumu. Także język jakim producent opisuje swój produkt ma przenosić do świata gier i dać wyobrażenie przestrzennego dźwięku pozwalającego na zatracenie się w wirtualnej rzeczywistości, Audio-Technica stworzyła nawet specjalną stronę internetową poświęconą swoim czterem modelom sprzętu dedykowanego graczom.

ATH-AG1 są utrzymane w złoto-czarnej kolorystyce i prezentują się bardzo okazale. Plastik stanowiący przeważające tworzywo w konstrukcji jest matowy, dotyczy to zarówno czarnych elementów jak i złotych zdobień (obwódki nausznic), połyskujące są jedynie złote oznaczenia stron (L/R). Matowy plastik wygląda niezwykle efektownie, jednak łatwo go zarysować, dlatego warto zastanowić się nad metodą przechowywania sprzętu (producent nie dołączył pokrowca na słuchawki a łopatkowy system mocowania na głowie uniemożliwia trzymanie ich na typowym stojaku).
Bardzo duże, wokółuszne nausznice zapewniają dobrą separację od otoczenia oraz wygodę. Są one wyściełane miękką, grubą gąbką i – w miejscu, gdzie mają one kontakt z ciałem – wykończone skóropodobnym materiałem. Znacznie cieńsza i delikatniejsza jest druga, ceratopodobna tkanina kołnierzy, które chowają się pod plastikową obwódką nausznicy. Nie wydaje się ona zbyt solidna, zahaczając o ostry przedmiot z pewnością łatwo ją uszkodzić.

Dwa metalowe pałąki o okrągłym przekroju łączą muszle i stanowią podporę konstrukcyjną dla słuchawek. Same pałąki nie mają kontaktu z głową – zastosowano tu łopatkowy system mocowania sprzętu, co wyklucza jakikolwiek nieprzyjemny ucisk. Łopatki są plastikowe, wyściełane cienką, szarą gąbką. Użytkownicy, którzy zetknęli się już z takim rozwiązaniem wiedzą, jaki komfort zapewnia ono także podczas najdłuższych sesji odsłuchowych, kiedy to nawet najwygodniejszy pałąk – mając stały kontakt z głową – potrafi być nieprzyjemnie odczuwalny. Problem w tym, że łopatki trzeba sprawdzić na własnej skórze, bowiem w zależności od kształtu i wielkości głowy ATH-AG1 mogą trzymać się na niej bardzo stabilnie lub zsuwać a użytkownikom o podłużnej, węższej twarzy będą wręcz przelatywać poniżej linii uszu, uniemożliwiając prawidłowe korzystanie ze sprzętu. Jeśli ATH-AG1 nie dają się dopasować, warto zapoznać się z innymi propozycjami firmy Audio-Technica, która posiada w swoim katalogu modeli do gier także słuchawki odmiennej konstrukcji – z grubym, wyściełanym pałąkiem umieszczanym bezpośrednio na głowie. Warto więc sprawdzić, które rozwiązania będą lepiej odpowiadały indywidualnym potrzebom każdej osoby.

ATH-AG1 wyposażono w mikrofon na wyginającym się wysięgniku, dzięki czemu łatwo ustawić go we właściwej odległości od ust. Po lewej stronie słuchawek umieszczono przycisk „mute” – jeśli przez chwilę nie chcemy być słyszalni dla innych graczy, nie trzeba ich zdejmować ani wyłączać dźwięku w menu gry. Wygodne rozwiązanie. Mniej pomysłowo rozwiązano kwestię korzystania ze słuchawek, kiedy mikrofon w ogóle nie jest potrzebny. Na przykład podczas słuchania muzyki czy oglądania filmu. Jest on bowiem w polu widzenia nawet po maksymalnym przekręceniu go o około 90 stopni do góry (góra/dół to jedyna płaszczyzna, po jakiej możliwy jest ruch całego mechanizmu mikrofonu, bez zmiany ustawienia giętkiej szyjki) a nawet po dodatkowym zgięciu wysięgnika maksymalnie w lewo. Jest to, po pierwsze, niewygodne, bo mikrofonem można o coś zahaczyć (trudno też komfortowo oprzeć głowę na kanapie), po drugie, przy oglądaniu filmu przeszkadza widziany kątem oka przedmiot. Producent sugeruje, że podczas używania słuchawek bez korzystania z mikrofonu wystarczy odgiąć go do góry, jednak zwłaszcza osoby noszące okulary szybko zorientują się, że nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie.

Do zestawu dołączono przedłużacz słuchawkowy długości dwóch metrów (metrowy kabel jest umocowany na stałe z lewej strony słuchawek) oraz DAC USB z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym, mający za zadanie poprawić jakość dźwięku tam, gdzie karta dźwiękowa zawodzi lub nie dostarcza zbyt wielu wrażeń. Jest to także możliwość uzyskania stosownego gniazda w urządzeniach, które takowego nie posiadają. DAC działa na zasadzie „plug and play”, co jest bardzo wygodne, bo włączenie/odłączenie sprzętu trwa dosłownie kilka sekund. Od razu trzeba wspomnieć, że minusem jest brak dołączenia do pudełka jakiejkolwiek informacji w języku polskim, jeśli użytkownik ATH-AG1 po raz pierwszy styka się z tego typu akcesoriami, nie ma możliwości dowiedzieć się jakie jest ich przeznaczenie, specyfika działania czy sposób podłączenia. Przy tej cenie sprzętu dystrybutor powinien zadbać o takie szczegóły.

 

Odsłuch

Opisywany w niniejszej recenzji model do gier to zdecydowanie słuchawki o profilu rozrywkowym. Ich charakterystyka (producent podaje, że pasmo przenoszenia wynosi od 5 Hz do 35 000 Hz) nie ogranicza się jednak do jednowymiarowej koloryzacji – nieprzyjemnie dominującego basu. Wręcz przeciwnie. Użytkownik otrzymuje solidne, dynamiczne brzmienie z punktowym, mocnym basem, poprawnym i klarownym środkiem, jasną i nieco wyeksponowaną górą. To wszystko sprawia, że oferują one selektywne a zarazem wyraziste brzmienie, które zapewni sporo wrażeń. Środek poprowadzono poprawnie i choć nie przyciąga on szczególnej uwagi – jest obecny, ale dość neutralny – nie można mieć pod jego adresem szczególnych zarzutów. Wysokie tony cechuje jasność, przejrzystość i lekka dominacja nad środkiem, przez co np. żeńskie wokale brzmią bardziej wyraziście niż męskie. Podczas odsłuchu albumów, które charakteryzują się miksem z przewagą sporanów, góra może się chwilami nieprzyjemnie wybijać lub – w przypadku wokali – trochę szeleścić.

ATH-AG1 były testowane zarówno z zastosowaniem DAC-a/wzmacniacza jak i bez dodatkowego sprzętu. Podłączone bezpośrednio do komputera zagrały bardzo poprawnie, dynamicznie, witalnie i dość szeroko, zaś dołączony do zestawu gadżet pozwolił na uzyskanie wrażenia jeszcze większej przestrzenności (w tym głębi) i wyrazistości. Bas odezwał się potężniej, jednak nadal nie było to zalewanie słuchacza falą niskich tonów, wokale stają się bardziej nasycone, zyskując na mocy i wyrazie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie ma co spodziewać się po tym urządzeniu cudów, jest to raczej drobiazg mogący uprzyjemnić korzystanie ze słuchawek w trudnych warunkach (kiedy mamy do czynienia z bardzo słabą kartą) lub pomóc, gdy urządzenie źródłowe nie posiada odpowiedniego wejścia/wyjścia.

Opisywany model słuchawek z pewnością nie należy do półki budżetowej, jednak trzeba podkreślić, że zestaw proponowany przez producenta ATH-AG1 to kompletny set, umożliwiający korzystanie z różnorodnych urządzeń, które może dopełnić DAC USB. Stosowany zgodnie z przeznaczeniem – bez oczekiwań, że spełni rolę sprzętu uniwersalnego – z pewnością zapewni użytkownikom satysfakcjonujące doznania i komfort nawet podczas wielogodzinnych sesji w wirtualnym świecie.

 

Galeria

Ocena, czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ Interesujący design

+ DAC “plug&play”

+ Rozrywkowe, wyraziste, ale nieprzerysowane brzmienie

+ Bardzo wygodne

Wady

– System mocowania słuchawek: nie pasuje do każdego kształtu głowy

– Brak pokrowca

– Krótki kabel przymocowany na stałe

– Zakres ruchu mikrofonu

ocena Audio-Technica ATH-AG1