fbpx

Recenzja słuchawek wokółusznych Takstar HD6000

Takstar to producent specjalizujący się w sprzęcie studyjnym i realizatorskim, co jednak nie oznacza, że w ofercie firmy brakuje produktów przeznaczonych dla osób, które nie zajmują się obróbką dźwięku. HD6000 to przystępne cenowo słuchawki dedykowane DJ-om, które także na co dzień zapewnią solidną dawkę muzycznej energii.

Dane techniczne

Pasmo przenoszenia: 10 – 25.000 Hz
Konstrukcja: Wokółuszne, Zamknięte
Przetworniki: 53mm Dynamiczne
Czułość: 103dB
Impedancja: 60 Ohm
Waga: 320g
Wtyk: mini jack 3,5mm

Konstrukcja Takstar HD6000

HD6000 zapakowano w pokaźny, zielono-czarny karton, gdzie w wyprofilowanej gąbce umieszczono słuchawki oraz – w oddzielnej przegródce –akcesoria. Wśród nich znajdują się: pokrowiec, przedłużacz oraz przejściówka jack 6.3 mm. Etui do przechowywania sprzętu to zamykany na plastikowy zacisk worek z połyskującej, sztucznej tkaniny, od wewnątrz wykończony siateczką. Raczej nie zabezpieczy modelu przed uszkodzeniami podczas transportu – w konstrukcji słuchawek jest sporo ruchomych, narażonych na uszkodzenia mechaniczne elementów, więc warto zadbać o solidniejszy futerał.

Grubo ogumowany przewód o długości 1.2 metra zamocowano na stałe, ale do zestawu dołączono także przedłużacz, który w razie potrzeby może wydłużyć zasięg sprzętu o dodatkowe cztery metry. Plastikowy zatrzask, którym łączy się dwa przewody, pozwala zaś uniknąć przypadkowego rozpięcia kabli podczas użytkowania. Solidna warstwa gumy z pewnością sprawdza się podczas pracy w klubach, gdzie nietrudno o uszkodzenie delikatnego sprzętu, jednak przy biurku do sztywny i ciężki przewód potrafi być nieco irytujący – wygodniejsze okazało się przełożenie go do tyłu, na plecy.

Słuchawki wykończono w matowej czerni, z niewielkimi, zielonymi wstawkami na nausznicach. Design jest nowoczesny a masywna konstrukcja przyciąga wzrok. Dodatkowym zdobieniem jest fantazyjny wzór umieszczony na pałąku oraz białe logo producenta. Sprzęt zaprojektowano przede wszystkim z myślą o DJ-ach, dlatego nausznice mają bardzo duży zakres ruchu w różnych płaszczyznach a ustawienie muszli można zablokować metalowymi (dość opornymi) zawiasami. Przy codziennym użytkowaniu pozwala to na wygodne i precyzyjne dopasowanie słuchawek.

Poduszki ze skóropodobnego materiału są miękkie i dobrze przylegają do głowy stosownie izolując od otoczenia, ale nie wszystkim będzie odpowiadał fakt, że siatka maskująca styka się z małżowiną. Podczas dłuższych sesji zaczyna być odczuwalny ucisk – słuchawki mocno opinają głowę i pałąk (dość twardy, wykończony siateczką) staje się nieco drażniący. Konstrukcja całości jest w przeważającej części plastikowa i gumowa, a regulacja rozwarcia opaski odbywa się skokowo. Ruchomy element z zarysowaną podziałką również wykonano z tworzywa sztucznego, ponieważ rozsuwanie odbywa się dość opornie, być może intensywne użytkowanie sprawi, że wypustki nieco się wytrą.

HD6000 oferują ciepłe, rozrywkowe brzmienie. Producent deklaruje, że słuchawki stworzono z myślą o nowoczesnej muzyce elektronicznej, co sugerowałoby znaczne wyeksponowanie niskich tonów. Rzeczywiście, model dobrze radzi sobie ze współczesnymi produkcjami, z wyraźnie obecnym basem, nasyconym brzmieniem (dubstep, drum&bass oraz elektropop to dla nich idealne środowisko), jednak to dość uniwersalny sprzęt, który wcale nie pompuje do ucha przesadzonej porcji dołu, za to zapewnia sprężysty dźwięk pełen wigoru i energii. Niskie tony są dociążone, soczyste i pełne, ale nie zagarniają dla siebie całej przestrzeni. Odpowiednia kontrola zapewnia im selektywność i przejrzystość a pozostałe częstotliwości nie wycofują się pod ich naporem. Unisona basu i gitary, choć tej pierwszej chwilami nieco brakuje wyrazistego, szybkiego punktu, są klarowne, łatwo rozróżnić ścieżki obu instrumentów. Sugestia producenta, że słuchawki mogą towarzyszyć pracy studyjnej, jest jednak przesadzona, bo model wyraźnie nadaje ocieplony kontur i daleko mu do sprzętu o charakterze analitycznym. Wokale są czytelne i przyjemne w odbiorze, żeńskie i męskie brzmią w zróżnicowany sposób, średnica nie jest ściśnięta ani zbita. Trochę brakuje bliskiego, bezpośredniego kontaktu z głosem, ale pomimo tego partie wokalne przynoszą sporo satysfakcji. Podobnie wysokie tony, które nadają całości jasny i swobodny charakter. Góra oferuje czysty, przejrzysty dźwięk, oddaje sporo detali, ale jednocześnie nie szeleści i nie drażni ostrymi wybiciami. Jest nowocześnie i w rozsądnych proporcjach.

Ciekawy wygląd, uniwersalne brzmienie, jakość wykonania oraz przystępna cena – tak w jednym zdaniu można podsumować propozycję firmy Takstar. Dla osób, które poszukują rozrywkowych słuchawek do codziennego użytku HD6000, mogą okazać się trafnym wyborem a solidna konstrukcja modelu zapewni im wiele godzin satysfakcjonującego słuchania.

Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ stosunek jakości do ceny

+ uniwersalność

+ składana konstrukcja

+ łatwość obsługi

Wady

– brak sztywnego pokrowca

– odczuwalny pałąk

Ocena hd6000