fbpx

Test odtwarzacza Fiio M3 – porównanie z Brainwavz XF200, Beyerdynamic DTX 102 iE , Fiio EX1

Podczas kompletowania zestawu, pozwalającego cieszyć się ulubioną muzyką w podróży, na spacerze czy w trakcie treningu, wybór odpowiedniego odtwarzacza przenośnego, stanowi połowę sukcesu. Drugi etap to dopasowanie słuchawek, które najlepiej będą współpracować z danym urządzeniem i preferowanymi gatunkami muzycznymi. W tym przypadku droższe nie zawsze oznacza lepsze, wiele zależy od indywidualnych preferencji odnośnie mocowanie, sterowania a także częstotliwości korzystania z mikrofonu czy warunków odsłuchu (uliczny hałas, biblioteka, środki transportu).

Jak dobrać właściwy sprzęt? Z pewnością pomoże analiza porównawcza kilku modeli i zróżnicowany odsłuch: rocka, współczesnych produkcji popowych i muzyki klasycznej. Przedmiotem testu będą słuchawki dokanałowe: Brainwavz XF200 (koszt poniżej 100 zł), Beyerdynamic DTX 102 iE (ok. 120 złotych), Fiio EX1 (350 zł) oraz reklamówki dołączone do budżetowego odtwarzacz Fiio M3, który posłuży jako źródło dźwięku..

Na początku kilka słów o wygodzie użytkowania każdej pary słuchawek (recenzje o poszczególnych modelach są dostępne na stronie). Brainwavz XF200 posiadają wygodny system mocowania OTE (over the ear) – wyprofilowane pętle, które utrzymują sprzęt we właściwej pozycji (co jest szczególnie istotne dla osób uprawiających sport). Przewód jest solidny, grubo ogumowany, z łamanym wtykiem. Tak samo zakończono DTX 102 iE, to klasyczne, drobne i lekkie dokanałówki, bez pilota na przewodzie. EX1 wyposażono w wygodny, nieplączący się kabel a kopułki – mimo nietypowego kształtu – znakomicie leżą w kanale. W zestawieniu najgorzej wypadają słuchawki z pudełka M3. Ich prosty wtyk utrudnia komfortowe korzystanie z odtwarzacza (wyjście umieszczono na spodzie urządzenia) a z uchem ma kontakt twarda, plastikowa, uwierająca kopułka przywołująca wspomnienia z czasów, gdy szczytem marzeń był walkman.

 

Dane techniczne

Pasmo przenoszenia: 20 – 20.000 Hz
Maksymalna moc wyjściowa: 50 mW/16ohm
Waga: 40 gramy
Pojemność baterii: 500 mAh
Wymiary: 74 x 39,7 x 9,1 mm
Zawartość opakowania: kabel micro USB, słuchawki, folia na ekran

Muzyka rockowa

Słuchawki dołączone do odtwarzacza Fiio M3 bardzo trudno poprawnie ułożyć w uchu (a osoby z drobnym kanałem w ogóle ich nie wsuną), przez co dźwięk ucieka a separacja od hałasów z zewnątrz pozostawia wiele do życzenia. Niezależnie od wspomnianych niedogodności, muzyka rockowa zabrzmiała w nich w miarę przyzwoicie. Nie jest to masywny i ciężki dźwięk, ale za to dość precyzyjny. Niestety skompresowany i mało przestrzenny. .

Brainwavz XF200 podają mocniejszą muzykę dość ostro i chłodno. Trochę brakuje przestrzeni dla gitarowych efektów a w przypadku czystego, szklistego brzmienia, instrumenty potrafią zaskrzeczeć wybijającą się górą. Fanom gatunku XF200 proponują zbyt cienki i niedociążony dźwięk. .

Beyerdynamic DTX 102 iE to już lepsza stereofonia, ciężka muzyka gitarowa odezwała się tu mocą a wokale – choć niezbyt bliskie – są klarowne i czytelne. Brzmienie jest ciepłe i nasycone, z wyraźnie obecnym basowym fundamentem. I chociaż niekiedy trochę brakuje w nim punktu a w wysokich tonach szczegółowości, to odsłuch rockowych albumów wypadł satysfakcjonująco. Ze wszystkich testowanych słuchawek DTX 102 iE sprawdziły się najlepiej – Fiio EX1 to bardziej wyważone proporcje, klarowne, naturalne, z delikatniej zarysowanym basem. Jeśli priorytetem ma być nasycony i rozrywkowy dźwięk, który zapewni moc gitarowym partiom, warto sięgnąć po sprzęt Beyerdynamic

 

Muzyka klasyczna

To dla słuchawek najtrudniejszy z odsłuchiwanych gatunków, lubiący wierny przekaz, obfitujący w bogate faktury, wrażliwy na braki przestrzeni. Sprzęt dopełniający M3 nie poradził sobie z takimi wymaganiami. Charakter poszczególnych instrumentów nie jest oddany a duże obsady brzmią karykaturalnie. Brainwavz oferują za mało miejsca, by zapewnić naturalne brzmienie, model upraszcza i redukuje plany. Muzyce klasycznej dobrze nie zrobią także wszelkie podkoloryzowania, dlatego ocieplony charakter DTX 102 iE należy uznać za zbyt jednolity, by poradził sobie z brzmieniową różnorodnością gatunku. Słuchawki oferują za to całkiem przyzwoitą sceną i tym nieco nadrabiają braki.

Jeśli dysponuje się budżetem, który pozwala wydać na słuchawki niemal tyle samo co na sam odtwarzacz, w tym przypadku zdecydowanie warto zainwestować w EX1. To bardzo udany i uniwersalny sprzęt, melomani gustujący w muzyce klasycznej powinni sięgnąć właściwie tylko po tę propozycję. Pozostałe słuchawki nie potrafią sprostać bogatym i złożonym fakturom typowym dla dużych składów a model Fiio radzi sobie zarówno z muzyką symfoniczną, jak i kameralistyką, zapewniając jej naturalne i przestrzenne brzmienie.

 

Muzyka popowa

Nisko schodzący, syntezatorowy bas w nowoczesnych produkcjach to za wiele dla słuchawek dołączonych do M3. Niekiedy jest on wręcz zupełnie niesłyszalny co sprawia, że odsłuch muzyki, dla której obecność basu stanowi warunek sine qua non, przestaje mieć sens. Brainwavz to zdecydowanie mocniejsza porcja basu, niskie tony są dość ekspansywne (niekiedy mało czytelne) a całość ma radiowy, trochę skompresowany rys. Jeśli lubi się taką charakterystykę lub szuka się niedrogich słuchawek do uprawiania sportu, model spełni te oczekiwania.

Electropop w połączeniu z Beyerdynamic DTX 102 iE prezentuje się dobrze, dźwięk jest rozrywkowy, pełny, nasycony i ciepły. Basu jest tu sporo, ale nie zalewa on pozostałych częstotliwości i spełnia rolę solidnej podstawy, ważnej dla muzyki pop. Fiio EX1 proponują mniej intensywne wrażenia, ale za to bas schodzi nisko i świetnie oddaje syntezatorowe brzmienia. Jest też więcej przestrzeni na pady, smyki i realizatorskie smaczki. Jeśli ktoś preferuje zdecydowanie rozrywkową charakterystykę, lepiej sięgnąć po DTX 102 iE, gdy istotniejsza jest wierność przekazu, warto zdecydować się na Fiio.

Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

Dobieranie słuchawek do odtwarzacza warto poprzedzić chwilą namysłu nad własnymi oczekiwaniami. Powyższy tekst pokazuje, że trudno o uniwersalne, zdolne sprostać wszelkim potrzebom, rozwiązania, dlatego indywidualna lista życzeń pomoże zawęzić krąg poszukiwań. W przypadku sprzętu audio warto wypróbowywać różne opcje i sięgać także po sprzęt mniej znanych marek, który niejednokrotnie ma zaoferowania znacznie więcej, niż produkty branżowych gigantów.