fbpx

Recenzja adaptera Bluedio BL Bluetooth Line

Różnorodność funkcji, jakie mogą pełnić smartfony zmusza producentów także innego sprzętu do wprowadzania akcesoriów, które pozwalają na wykorzystanie wielozadaniowości telefonów właśnie w konfiguracji z dodatkowymi urządzeniami. Fakt, że smartfon stał się narzędziem do przeglądania internetu, kalendarzem czy skrzynką mailową nikogo nie dziwi a dla sporej grupy osób to już nie komputer osobisty a właśnie telefon stał się centrum dowodzenia. Także w zakresie odtwarzania muzyki. Urządzeniem, które umożliwia słuchanie ulubionych utworów z wykorzystaniem smartfona (lub innych źródeł wyposażonych w Bluetooth, takich jak tablet, komputer) oraz domowego systemu nagłośnienia, jest odbiornik Line Bluedio.
Dane techniczne
Bluetooth wersja: 4.1
Bluetooth profi: A2DP, AVRCP
Wejściowe zasilanie: 5V
Wymiary: 18*6*55mm
Waga: 21g
Recenzja

Na zestaw, który proponuje Bluedio, składają się dwa elementy. Przejściówka z wtyków RCA na jack 3.5 mm oraz port Bluetooth z kablem również zakończonym jackiem 3.5 mm. Niewielkie rozmiary sprzętu sprawiają, że nie zajmuje on miejsca i można go bez problemu ukryć za kolumną/wzmacniaczem. Jak to działa? Do źródła zasilania – na przykład z użyciem ładowarki USB, której jednak nie ma w zestawie – należy podłączyć port poprzez USB a w drugi koniec przewodu wpiąć urządzenie, do którego ma być przesyłany sygnał audio. Jeśli jest nim telewizor, należy skorzystać z dołączonego adaptera.
Bluedio zastosowało tu technologię 4.1, pozwalającą między innymi na zniesienie dotychczasowych ograniczeń dotyczących odległości nadajnika i odbiornika, stabilniejsze połączenie. To rozwiązanie pojawia się obecnie choćby w nowoczesnym, monitorującym trening sprzęcie sportowym.
Transfer muzyki za pomocą technologii Bluetooth budzi niechęć słuchaczy przywiązanych do plików dobrej jakości, wiele osób wskazuje na zbyt wyraźne straty w sygnale i nie dość satysfakcjonujący wynik takich zabiegów. Jednak dla typowego użytkownika, który przykłada mniejszą wagę do formatu i chciałby po prostu zrelaksować się przy ulubionej muzyce, adapter proponowany przez Bluedio, powinien w zupełności wystarczyć. Z pewnością nie jest to odsłuch na poziomie audiofilskim, ale w tym wypadku bardziej liczy się możliwość praktycznego i uniwersalnego zastosowania sprzętu.

Bluetooth Line to szybkie rozszerzenie możliwości domowego audio bez konieczności zaopatrywania się w drogie urządzenia, zewnętrzne mini-głośniki Bluetooth (które jednak nie zapewnią takich wrażeń, jak domowe audio) i zajmowania dodatkowego miejsca. Cenowo to zdecydowana konkurencja dla odbiorników firmy Nu Force czy Harman Kardon. Ten niewielki gadżet sprawdzi się w przypadku osób, które odtwarzają muzykę na smartfonie na przykład z You Tube’a lub poprzez streaming i chcą w domowym zaciszu w łatwy sposób posłuchać playlisty z wykorzystaniem już posiadanych kolumn. A przy okazji chciałyby móc w tym czasie nadal swobodnie korzystać z telefonu – w tym przypadku nie będzie on ograniczony kablem i może być jednocześnie wykorzystywany do innych celów. To także propozycja dla osób, które nie dysponują niedużą przestrzenią i cenią przede wszystkim uniwersalne, kompaktowe rozwiązania.
Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ prosty w obsłudze
+ szybkie poszerzenie możliwości sprzętu
+ konkurencyjna cena
+ technologia Bluetooth 4.1

Wady

– w zestawie nie ma zasilacza
– przesył plików audio przez Bluetooth ma negatywny wpływ na jakość dźwięku


Bluedio-F800