fbpx

Recenzja słuchawek AKG Y50BT

Y50BT to bezprzewodowa wersja znanych słuchawek zamkniętych firmy AKG. Tym razem producent wyposażył swój sprzęt w moduł Bluetooth a tym samym uwolnił użytkowników od przewodu i umożliwił schowanie odtwarzacza/smartfona głęboko w kieszeni.

Dane techniczne

 

Pasmo przenoszenia: 20 – 20,000 Hz
Maksymalna moc wejścia: 30 mW
Impedancja: 32 Ohm
Kabel (opcja): 120 cm
Gniazdo: 3,5mm Jack
Czułość: 113 dB
Akcesoria: Kabel jack, kabel USB, Etui

 

Konstrukcja AKG Y50 BT

Do modelu dołączono obszerny, lekko sztywny sznurowany worek z tworzywa przypominającego piankę, kabel USB/micro USB do ładowania sprzętu oraz przewód jack 3.5 mm na wypadek, gdyby Y50BT rozładowały się w trakcie użytkowania i chciałoby się je podłączyć tradycyjnie (dostęp do gniazda jest wygodny, więc można spokojnie podłączyć także kabel spoza zestawu).

Wrażenie robią grube, miękkie i dobrze układające się na uszach poduszki, które zajmują jedynie przestrzeń małżowiny. Ów fakt ucieszy osoby, ceniące komfort jaki zapewniają duże kopuły, ale bez uczucia, że na głowie znajduje się hełm, mocno okalający uszy. Choć trzeba też zaznaczyć, że poduszki potrafią grzać w ucho w cieplejsze dni.

Lewa kopuła kryje gniazdo micro USB, prawa centrum dowodzenia słuchawkami. Tu umieszczono przyciski, którymi można wznawiać i zatrzymywać odtwarzanie, wybierać piosenki z listy, odbierać/kończyć rozmowy wreszcie regulować głośność, jednym słowem kompletny panel do obsługi wszystkich funkcji. Tym samym nie trzeba sięgać po odtwarzacz/smartfon, co bywa przydatne zwłaszcza w zatłoczonych środkach komunikacji.

Pałąk jest wzmocniony metalowym elementem, podobnie łączenia kopuł z widełkami. Regulacja wielkości opaski zaczyna się od dość małego rozwarcia, co powinno zainteresować użytkowników mających niedużą głowę a tym samym problem z doborem odpowiednich słuchawek. Ta wskazówka może się też przydać, gdy chcemy obdarować AKG Y50BT młodszych odbiorców.

Odsłuch

Niskie tony są wyraźne i nasycone. Miękko pulsują na tyle mocno, żeby nieustannie stymulować ucho basową podstawą, ale jednocześnie potrafią zostawić miejsce dla pozostałych składowych. Dzięki temu wokale nie zanikają pod basowym kocem i nie muszą się przebijać. Bas schodzi nisko, słuchawki świetnie radzą sobie z subbasowymi akcentami – jest tu masywnie, dynamicznie i szybko. Muzyka elektroniczna, nowoczesny pop grają żywiołowo i energetycznie, nawet na chwilę i pozostawiając słuchacza obojętnym wobec dźwięków płynących do ucha. Nowoczesne produkcje brzmią tu naprawdę potężnie, podobnie rockowa muzyka – gitary opierają się na solidnym basowym fundamencie i potrafią przenieść słuchaczy na salę koncertową.

Y50BT cechuje przy tym duża rozdzielczość i klarowność: słychać, że konstrukcja całości jest przemyślana i prowadzona pod kątem konkretnego zamysłu: efektownego, zajmującego brzmienia, w którym nie chodzi o podanie do ucha każdego szczegółu. Trudno z AKG Y50BT się zrelaksować, bo model nawet na chwilę nie schodzi z rozrywkowego tonu. Dlatego słuchawki słabiej sprawdzają się z muzyką klasyczną, utworami o dużym zróżnicowaniu dynamicznym (jazz, indie). Y50 chciałyby każdy odsłuchiwany gatunek zamienić w przekaz pełen energii i nasycenia a nie zawsze to jest pożądany efekt. Niemniej jednak większość osób lubiących, gdy muzyka porywa ciepłym, głębokim dźwiękiem będzie z nich bardzo zadowolona.

Wokale są wyraźnie obecne, ciepłe i przyjemne w odbiorze. Średnica gra równo i łagodnie – bez wybić i nieprzyjemnej szorstkości. Podobnie wysokie tony, które wprowadzają odpowiednią jasność, ale nie przyciągają uwagi słuchacza detalami. To bezpieczna przestrzeń, która uzupełnia obraz całości, bez zbytniego akcentowania swojej obecności.

 

Zastosowanie

Komfortowe słuchawki do odsłuchu elektroniki, popu, nowoczesnych gatunków. Technologia Bluetooth pozwala na wygodne używanie ich poza domem – w połączeniu z przenośnymi odtwarzaczami audio.

 

Podsumowanie

Firma AKG postanowiła pójść z duchem czasu i zaproponować swoim klientom słuchawki o rozrywkowym brzmieniu, które ewidentnie ingeruje w odsłuchiwany materiał. I osiągnęła sukces, bo Y50BT grają zdecydowanie, z pomysłem –nie tracąc przy tym klarowności – i potrafią skutecznie odwrócić uwagę słuchaczy od natłoku codziennych spraw.

 

Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

Zalety

+ jakość wykonania
+ nowoczesny design i kolorystyka
+ angażujące brzmienie
+ masywny, czytelny bas
+ możliwość pracy bezprzewodowej i po kablu

Wady

– mocno rozrywkowa sygnatura, męcząca na dłuższą metę, nie do każdego gatunku

 

akg Y50BT