fbpx

Recenzja Głośnika Audio Pro Addon C5

Kto pamięta modę na Boomboxy? Przenośny sprzęt audio, który można było zabrać ze sobą niemal wszędzie? W ostatnich latach można zauważyć powrót do idei przemieszczania się z muzyką, którą słyszy już nie tylko sam posiadacz odtwarzacza, ale i otoczenie. Obok szerokiej gamy bezprzewodowych, zasilanych akumulatorami głośników o niedużych gabarytach, pojawiają się także domowe – kompaktowe modele sprzętu audio, mające ułatwić dopasowanie zestawu do małych pomieszczeń.

Idąc z duchem czasu, producenci proponują rozwiązania, dla których źródłem ulubionych piosenek ma być przede wszystkim smartfon i komputer a wraz z nimi – Internet i serwisy streamingowe. Właśnie do takich propozycji należy Addon C5 marki Audio Pro.

 

Dane techniczne

 

Moc wzmacniacza: cyfrowy wzmacniacz klasy D, 40W
Głośniki wysokotonowe: 2 x 0,75″ kopułka tekstylna
Głośniki niskotonowe: 1 x 4″
Pasmo przenoszenia: 50 – 20.000 Hz
Częstotliwość graniczna: 3800 Hz
Bluetooth: 4.0
Regulacja głośności: TAK
Wejścia: 2xRCA liniowe, mini-jack 3.5mm
Wyjścia: RCA-subwoofer, USB
Wymiary: 130 x 250 x 150 mm

 

Budowa Audio Pro Addon C5

 

Szwedzki design nie bez powodu cieszy się nieustającym uznaniem klientów. Połączenie prostoty, funkcjonalności i jakości wykonania to wizytówka skandynawskiego wzornictwa. Nie inaczej jest w przypadku Addon C5. Nie ma się tu do czego przyczepić – model jest wykończony z dbałością o szczegół a sam projekt to bardzo udana kombinacja: zmatowiona obudowa w delikatnych kolorach, czarne akcenty z głośników i metalowy panel z przyciskami. Wyglądem C5 nie aspiruje do produktów z wyższej półki – plasuje się właśnie w tym miejscu.

 

Addon C5

 

Producent wyszedł z założenia, że nie każdy słuchacz chce mieć w domu duży sprzęt, który, po pierwsze, zajmuje sporo miejsca (i wymaga kombinacji z ustawieniem), po drugie, dominuje wizualnie w mieszkaniu. Właśnie dlatego Addon C5 to urządzenie wielofunkcyjne i nie jest to pusty slogan. Audio Pro podąża za trendami, podsuwając nałogowym słuchaczom model, który nie tylko pozwala na podłączenie po kablu/przez Bluetooth różnych źródeł, ale i bezpośredni streaming. Przygotowano do tego specjalną aplikację Audio Pro Connect a instrukcja (choć niestety bez polskiej wersji językowej) bezproblemowo przeprowadza przez proces konfiguracji C5 z Wi-Fi. Dobra wiadomość dla osób, wykorzystujących Spotify i pozostałe serwisy tego typu.

 

Odsłuch

 

Niskie tony nie mają tu nic wspólnego z ubogim basem, typowym dla miniaturowych głośników Bluetooth (w konstrukcji zastosowano bass reflex). Nie brakuje wyraźnego, nasyconego pulsu dołu (choć oczywiście należy pamiętać, że punktem odniesienia nie są tu pełnowymiarowe, podłogowe kolumny). Dźwięk jest ciepły, miękki, bardzo przyjemny w odbiorze. Klarowny, bez zamazującej się struktury całości. Znakomicie zabrzmiały basowe syntezatory na albumie Foxa i bas elektryczny w muzyce pop/rock.

 

W przeciwieństwie do wielu miniaturowych głośników Addon C5 nie proponuje namiastki słuchania muzyki i pozwala się oderwać od myśli, że dźwięk płynie z tak małego sprzętu. Jedyne, co może przeszkadzać bardziej wymagającym słuchaczom, to koncentracja dźwięku w przestrzeni w jedym punkcie – jest to jednak zupełnie inne doznanie niż, gdy muzyka dobiega do ucha z dwóch, oddalonych od siebie kolumn. Jeśli chodzi o głośność C5, możliwości głośnika spokojnie wystarczyły do wypełnienia muzyką średniej wielkości pokoju w mieszkaniu. Bez wrażenia, że dźwięk się dusi a głośnik charcze.

 

 

Wokale są bezpośrednie, łatwe w odbiorze, nie trzeba ich wyłapywać uchem z grona instrumentów, R-15PM nie starają się na siłę podbarwić przekazu i ujednolicić odsłuchiwane gatunki na jedną modłę. Niepokorna elektronika w wydaniu Trenta Reznora zabrzmiała równie przekonująco syntetycznym dźwiękiem programowanej perkusji i basem z syntezatora, co żywą sekcją rytmiczną a odsłuch albumów obfitujących w akustyczne instrumenty to w tym przypadku prawdziwa przyjemność.Nasycenie basu udziela się gitarom, odzywającym się przyjemny dla ucha, pełnym dźwiękiem, bez ostrości i krzykliwości. Podobnie grają wysokie tony – nigdy nie ma ich w nadmiarze, są podawane oszczędnie, bez rozbudowanej detaliczności, ale i poczucia, że przekaz został nadmiernie zubożony. Gatunki oscylujące wokół punk rocka trochę tracą pazur, ale pozostałym stylistykom pasuje taki klimat. Nie jest to sprzęt do poszukiwania idealnego odwzorowania nagrań – wierność nie jest najmocniejszą stroną C5. Jest nią za to kształtowanie przekazu tak, by muzyki słuchało się z przyjemnością: łatwo podążało za wokalami, czuło mocny, basowy puls, można było chwytać w miksie poszczególne instrumenty. Miłośnicy rozrywkowego, muzykalnego, równego grania nie powinni mieć do propozycji Audio Pro w zasadzie żadnych zarzutów.

 

Zastosowanie

 

Świetny zastępnik dla miniwieży czy rozbudowanych zestawów audio w sytuacji, gdy pomieszczenie nie pozwala na ustawienie większego sprzętu. Rozwiązanie dla osób, które nie chcą, żeby sprzęt zajmował zbyt wiele miejsca i był bardzo widoczny.

 

 

Podsumowanie

 

Addon C5 to nowoczesna produkcja, odpowiadająca na potrzeby różnych odbiorców i to jej duża zaleta. Usatysfakcjonowani będą więc zarówno słuchacze, szukający głośniejszych rozwiązań niż głośniki Bluetooth do domu/biura, jak i użytkownicy, zwracający uwagę na jakość dźwięku a z różnych powodów nie mogący wstawić do mieszkania rozbudowanego zestawu audio.

 

 

 

Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

 

Zalety

+ znakomity design
+ jakość wykonania
+ wielofunkcyjność
+ niewielkie wymiary
+ angażujące, klarowne brzmienie

Wady

– nie ma wbudowanych akumulatorów

Addon C5