fbpx

Recenzja kolumn Melodika BL30

BL30 to niepozorne kolumny – nieduże, smukłe, raczej nie rzucają się one w oczy. Jednak mimo skromnego wyglądu potrafią zaskoczyć. Ich producentem jest firma Melodika, która jasno definiuje swoje produkty – mają one nie obciążać za mocno kieszeni klienta i trafić do szerokiego grona odbiorców.
Dane techniczne
Konstrukcja: 2.5-drożna
Budowa kolumny: Pasywna
Obudowa: MDF wygłuszony matami bitumicznymi (technologia DALtech)
Impedancja: 8 Ohm
Pasmo przenoszenia: 45 – 20.000Hz
Melodika BL30

Opisywany sprzęt to właśnie taka propozycja – w przystępnej cenie, szukająca kompromisu między jakością dźwięku a koniecznymi kosztami, ale bez drastycznych cięć, które uniemożliwiają stworzenie zadowalającego produktu.
Obudowy wykonano z płyty MDF, tłumienie zapewnia syntetyczna wata a uzupełniają je następujące głośniki: jednocalowy wysokotonowy o jedwabnej kopułce, średnioniskotonowe 2×5.25 cala (bas refleks z tyłu). Wszystkie elementy zostały połączone estetycznie, nie widać niedoróbek. Jak na tę półkę cenową, Melodika wypada bardzo dobrze. Jeśli fronty zasłoni się do dołączonymi maskownicami (montowanymi na bolce), niewielkie, zgrabne kolumny świetnie wpasują się w otoczenie i będą pasować do każdego wnętrza.
Odsłuch

Model BL30 dedykowano do mniejszych pomieszczeń i w takich sprawdzają się właściwie, przynosząc czytelny, bezpośredni i angażujący słuchacza przekaz. Producent postawił raczej na wierność, niż sztuczne napompowanie dźwięku niskimi tonami. Kolumny nie atakują więc odbiorcy masywnym basem, są wyważone i potrafią zaoferować znacznie więcej, niż tylko dolny rejestr. Nie są spektakularne, ale energetyczne fajerwerki zwykle cieszą krótko i zmieniają się w męczące dudnienie. Dlatego warto docenić fakt, że niskie tony są tu dobrze kontrolowane, nie mają tendencji do zamazywania obrazu całości. A jednocześnie nie znikają z pola słyszenia i tworzą zwartą, dość szybką podstawę dla pozostałych składowych.

Chwilami średnica wydaje się za mało responsywna i zróżnicowana, ale całościowo BL30 są poprawne w każdym paśmie. Wokale potrafią być bliskie i czytelne, prowadzą słuchacza nie niknąc pod instrumentami. Wysokie tony nie są wycofane ani nadmiernie uładzone (choć nie sposób odmówić im zaokrąglenia). Potrafią przekazać sporo szczegółów i zróżnicowanie instrumentów. Dźwięk jest jasny, klarowny a jednocześnie pozbawiony nieprzyjemnych wybić. Niekiedy pojawia się pewna chropowatość i szorstkość, na czym tracą na przykład smyczki. Ale zasadniczo BL30 to kolumny o uniwersalnej charaktetystyce, zapewniającej przyzwoite wrażenia zarówno podczas odsłuchu dynamicznej muzyki, jak i intymnych, nastrojowych produkcji.

Cieszy fakt, że Melodika postawiła na brzmienie nieco bardziej wymagające w odbiorze. Dzięki temu kolumny te nadają się do znacznie szerszego użytku niż tylko po to, by efekciarsko zrealizować ścieżkę dźwiękową w czasie domowych seansów filmowych. Detaliczność sopranów i bas bez nachalnego podkoloryzowania to istotne walory BL30. Może nie jest to głębia dźwięku, która zwali z nóg osoby, mające doświadczenie ze sprzętem z wyższej półki cenowej, ale trzeba przyznać, że w swojej klasie kolumny te nie mają się czego wstydzić. Przy czym rozkręcone zbyt zachowawczo nieco tracą – żeby zagrały ładnym dźwiękiem trzeba stosownie poruszyć potencjometrem głośności w prawo.
Zastosowanie

Propozycja Melodiki to dobry wybór dla osób szukających niedrogich kolumn do mniejszych pomieszczeń, słuchaczy, lubiących angażujący, ale i stosownie wyważony przekaz.
Podsumowanie

Melomani, którzy muszą się uporać z dobraniem zestawu audio do – dosłownie – czterech ścian, bo warunki mieszkaniowe nie pozwalają im na więcej, mają coraz większe możliwości manewru. Producenci kolumn zaczynają myśleć także o ich potrzebach i tak jest w przypadku Melodiki. Kompaktowość BL30 świetnie sprawdzi się właśnie w sytuacji, gdy trudno o wygospodarowanie większej przestrzeni na sprzęt a jednocześnie para słuchawek przestaje wystarczać jako narzędzie domowego odsłuchu. Przystępna cena kolumn sprawia, że nie zrujnują one rodzinnego budżetu a z pewnością dadzą sporo przyjemności wszystkim domownikom – niezależnie od ich muzycznych upodobań.Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

zalety

+ stosunek jakości do ceny
+ estetyczne wykonanie
+ uniwersalne brzmienie
+ niewielki rozmiar

Wady

– nie poradzą sobie w większych przestrzeniach
– jedna wersja wykończenia


somicv4

Podziękowania dla sklepu AVstore.pl za udostępnienie kolumn Melodika BL30 do recenzji!