fbpx

Recenzja słuchawek dokanałowych Beyerdynamic DTX 102 iE

DTX 102 iE to klasyczne, lekkie i drobne słuchawki dokanałowe sygnowane przez firmę Beyerdynamic. Przystępna cena, niewielka waga i ciepłe brzmienie z obecnym basem ucieszą osoby poszukujące niedrogiego sprzętu do codziennego słuchania ulubionych piosenek podczas drogi do pracy lub szkoły.

Dane techniczne

Pasmo przenoszenia: 10 – 23,000 Hz
Konstrukcja: Dokanałowe
Przetwornik: Neodymowy klasy HD
Czułość: 23 Ohm
Impedancja: 104 dB
Waga:
11g
Przewód: 1,2m ze złoconymi końcówkami
Wtyk: mini jack 3,5mm

Konstrukcja DTX 102 iE

Testowany model wyposażono w podstawowe akcesoria, w zestawie z DTX 102 iE znajdują się silikonowe tipsy w trzech rozmiarach oraz dość grube etui z tkaniny przypominającej welur. Producent nie zaopatrzył użytkowników w pianki ani bardziej wymyślne końcówki, jednak kopułki słuchawek są na tyle drobne, że każdy użytkownik powinien bez problemu dobrać nakładki z par dołączonych do opakowania. Porządnie uszyty pokrowiec przyda się zwłaszcza w przypadku biało-srebrnej wersji kolorystycznej, która szybko się brudzi. A jeśli woli się tradycyjne wykończenie dokanałówek, można sięgnąć po drugą opcję: czarną ze srebrnymi wstawkami.

Niewielkie słuchawki dobrze leżą w uchu i nawet po dłuższym czasie nie powodują dyskomfortu. Miejsca łączenia kopułki z przewodem zabezpieczono na tyle solidnie, że raczej nie grozi im uszkodzenie. Porządnie ogumowano także splitter a kątowy wtyk sprawia, że DTX 102 iE wygodnie podłącza się do smartfona lub odtwarzacza. Na kablu o długości 120 centymetrów umieszczono plastikowy klips i mikrofon.

Słuchawki zapewniają właściwą separację od otoczenia, nawet w ulicznym hałasie jest się przyjemnie odizolowanym od niechcianych dźwięków. Warto jeszcze raz podkreślić wygodę użytkowania tego modelu, bo nawet podczas długiej obecności kopułek w kanale nic nie uwiera. Lekkie i stabilnie trzymające się swojego miejsca DTX 102 iE dobrze sprawdziły się podczas biegu, choć w przypadku takiego zastosowania odczuwa się brak pilota na przewodzie.

Odsłuch

Jeśli poszukuje się rozrywkowego brzmienia a priorytetem jest nasycony, ciepły dźwięk, zapewniający odpowiednią dawkę mocy rockowym albumom, propozycja Beyerdynamic powinna spełnić takie oczekiwania. Wyraźna porcja basu sprawia, że zarówno gatunki rockowe jak i muzyka elektro czy nowoczesny pop brzmią żywiołowo i rozrywkowo. Dźwięk jest dociążony a niskie tony pełnią rolę solidnego fundamentu dla współczesnych produkcji. Może nie rozlewają się na pozostałe częstotliwości, ale trochę brakuje im punktu i precyzji. Zwłaszcza, jeśli bas mocno wyeksponowano w miksie danego utworu.

Basowy charakter słuchawek z pewnością zadowoli osoby lubiące zdecydowaną obecność dołu. Jeśli jednak dynamiczną pulsację odczuwa się jako męczącą, DTX 102 iE nie będą najlepszym wyborem, bo niskie tony nie dają tu chwili wytchnienia i cały czas mocno zaznaczają swoją obecność. Czuć to zwłaszcza podczas stosowania słuchawek w cichych przestrzeniach, gdzie basowa moc atakuje pełnią swoich możliwości.

Wokale odzywają się przyjemnie, dość blisko, nie gubią się wśród instrumentów. Ciepły rys modelu sprawia, że słucha się ich z dużą satysfakcją. Natomiast góra nie przykuwa uwagi i jest tylko koniecznym dopełnieniem całości brzmienia. Nie znajdziemy tu rozbudowanej detaliczności ani wielowarstwowej przestrzeni. Z pewnością nie pojawią się też niespodzianki w postaci sybilantów czy nagłych wybić. Jest stabilnie i bezpiecznie, ale trochę bez wyrazu. Zwłaszcza w przypadku instrumentów perkusyjnych.

Beyerdynamic DTX 102 iE to, jak na dokanałówki, całkiem niezła scena. Dźwięk nie jest zduszony i klaustrofobiczny a partie smyków czy syntezatorowe pady prezentują się przyzwoicie, choć oczywiście nie należy się nastawiać na realizację złożonych planów.

DTX 102 iE sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzeba rozrywkowych a przy tym mobilnych (lekkich i niedużych) i wygodnych słuchawek do codziennego użytku. Jakość wykonania, wrażenia odsłuchowe i przystępna cena sprawiają, że to bardzo dobry wybór dla osób dysponujących niedużym budżetem na sprzęt. 

Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

 

zalety

+ stosunek jakości do ceny

+ lekkie

+ niewielkie i wygodne
+ przyzwoita scena

Wady

– przeciętna góra
– mało kontrolowany bas

ocena 102ie