fbpx

Recenzja słuchawek dokanałowych NuForce NE800M

NE800M to słuchawki dokanałowe wykonane z włókna węglowego, które jest materiałem niezwykle lekkim a przy tym wykazującym dużą obojętność akustyczną, co ma zapobiec niechcianym wibracjom a – w konsekwencji – zniekształceniom dźwięku. Wyposażony w pokryte tytanem 8.6 milimetrowe przetworniki model jest firmowany przez markę NuForce, obecnie należącą do Optomy.

Dane techniczne

Pasmo przenoszenia: 18Hz – 22kHz
Konstrukcja: Dokanałowe
Przetwornik: 8.6 mm, Szerokopasmowy, tytanowy
Czułość: 16 Ohm
Impedancja: 120dB
Waga:
18 g
Przewód: 1.37 m
Wtyk: mini jack 3,5mm

Konstrukcja NE800M

Produkt zapakowano w estetyczne pudełko z wyprofilowaną gąbką i uzupełniono o sztywny pokrowiec, pięć par standardowych, silikonowych nakładek oraz dwa komplety pianek Comply w rozmiarach M i L. NE800M to elegancka prostota, bez bogatych zdobień czy nowoczesnych form. Kopułki przypominające kształtem łuski do nabojów wykończono w złotym kolorze, co nadaje im stylowy wygląd. Zadbano o najdrobniejsze szczegóły, tło logotypu to ciekawa, ale delikatna faktura, zaś przewód ma barwę antracytu. Znajduje się tu mikrofon i pilot, który umożliwia obsługę odtwarzacza z poziomu słuchawek (jedno naciśnięcie to wstrzymywanie i włączanie muzyki oraz odebranie telefonu, dwa to wybór następnego utworu z listy a trzy, poprzedniego). Zakończony wygodnym, łamanym wtykiem kabel wyposażono także w plastikowy klips, który pomoże uporać się z nadmiarem przewodu.

Wykończenie słuchawek oraz jakość zastosowanych materiałów nie budzą zastrzeżeń, NE800M to bardzo udany i dobrze zrealizowany projekt. Choć kopułki są dość ciężkie, układają się w kanale na tyle wygodnie, że waga sprzętu nie jest odczuwalna nawet podczas długiego biegu. Nie pojawia się dyskomfort, model trzyma się ucha i nie ma tendencji do wypadania także podczas dynamicznych ćwiczeń. Klips i reduktor, pozwalający ściągnąć kabel na karku do wybranej długości, dodatkowo wspomagają użytkownika we właściwym, stabilnym dopasowaniu całości

Warto zastrzec, że NE800M mocno izolują od otoczenia, więc podczas biegania w ruchu ulicznym, warto pomyśleć o wymianie silikonowych nakładek na pianki Comply Sport, które, dla bezpieczeństwa trenującego, wpuszczają nieco dźwięku z zewnątrz.

Odsłuch

Dzięki solidnej separacji od hałasów z zewnątrz, słuchawki wytwarzają nieco sztuczną, ale za to nasyconą i rozrywkową przestrzeń. Charakterystyka modelu sprawdzi się, gdy poszukuje się angażującego brzmienia z dużą ilością basu.

Dla użytkowników, którzy preferują bardziej zrównoważone proporcje, niskich tonów będzie za dużo a ich pulsująca obecność stanie się męcząca i zbyt natarczywa. Bas stanowi tu bowiem masywną podstawę dla pozostałych częstotliwości i koncentruje na sobie uwagę słuchacza. Dlatego też słuchawki sprawdzą się z nowoczesnymi gatunkami, które wymagają sporej porcji dołu. Syntezatory brzmią masywnie i zapewniają energetyczny przekaz pełen wigoru i mocy. Rytmiczne uderzenia stopy w muzyce rockowej również przynoszą wiele satysfakcji – są szybkie i precyzyjne a przy tym nasycone, bez „tekturowego”, suchego dźwięku. Dlatego też charakter NE800M doskonale pasuje do sesji treningowych. Wyraźnie basowy rys przyda się także w głośnych środkach transportu, ale odsłuch w cichych pomieszczeniach na dłuższą metę staje się męczący.

Średnica podaje głos w zróżnicowany, ekspresyjny sposób. Jednak część przestrzeni przeznaczonej dla partii wokalnych potrafi zagarnąć bas, co sprawia, że średnie tony tracą czytelną, przejrzystą strukturę. Kontakt ze słuchaczem jest jednak utrzymany a ciepłe brzmienie całości sprawia, że głosy mają przyjemny koloryt. Wysokie tony nie są wyeksponowane, co pozwala uniknąć nieprzyjemnie szeleszczących spółgłosek i ostrych wybić. Jednak od dokanałówek w tej cenie można oczekiwać nieco więcej wrażeń: bardziej rozbudowanej struktury, detaliczności a przynajmniej kształtu, który dodatkowo nie zaciemnia obrazu. Na szczęście korektor graficzny skutecznie pomaga uzupełnić braki góry tak, by słuchawki nie straciły brzmieniowej spójności a jednocześnie zyskały odpowiednią klarowność.

NE800M to połączenie dobrej separacji, pełnego, dobrze klejącego się brzmienia i rozrywkowego, mocnego basu, który ucieszy użytkowników preferujących wyraźne dopalenie niskich tonów. Słuchawki doskonale sprawdzą się także w roli sprzętu treningowego, bo ich intensywny przekaz zapewnia sporo wrażeń i stanowi motywację do dalszego wysiłku.

Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

 

zalety

+ stylowy, elegancki projekt

+ wygodne, trzymające się ucha

+ bogate wyposażenie
+ kabel pilotem i mikrofonem

Wady

– dominujący bas, nie dla każdego użytkownika

ocena 800m