fbpx

Recenzja słuchawek FiiO F3

F3 to jedne z tańszych dokanałówek firmy FiiO – trzeba za nie zapłacić niewiele ponad 100 złotych. Słuchawki mają zaskakująco dużo dodatków, jak na swoją cenę – użytkownik otrzymuje kompletny zestaw: od etui, po silikonowe obejmy wokółuszne.

 

Dane techniczne

 

Przetworniki: dynamiczne 11 mm (membrany z grafenu)
Pasmo przenoszenia: 15 Hz – 20 kHz
Czułość: 98 dB /mW
Impedancja: 40 Ω
Wtyczka: 3,5 mm (kątowa, CTIA)
Kabel: 120 cm
Waga: 19,6 g

 

Budowa FiiO F3

 

Pudełko „trójek” jest bliźniaczo podobne do opakowania F1, nieduży biały karton ze zdjęciem modelu kryje sztywny, zamykany na zamek pokrowiec, słuchawki i akcesoria. Wśród tych ostatnich znajduje się zarówno praktyczne wyposażenie (końcówki w trzech rozmiarach, obejma do spinania przewodu, pętle do zakładania F3 w pozycji OTE), jak i gadżety w postaci różnobarwnych mini-nakładek na kopułki. Tym samym klient w momencie zakupu nie musi się decydować na jedną wersję kolorystyczną modelu i w każdej chwili może zmienić jego wygląd dobierając czarne, czerwone lub niebieskie obudowy.

 

FiiO F3

 

Zarówno same F3 jak i towarzyszące im dodatki robią dobre wrażenie. Użyte materiały prezentują się bardzo przyzwoicie, na uwagę zasługuje przede wszystkim aluminiowy sterownik i izolacja kabla. Dzięki elastycznej warstwie, przewód nie plącze się, solidnie złączono go z pozostałymi elementami konstrukcji. Jego atutem jest także niewielkie mikrofonowanie – zwłaszcza, gdy słuchawki zamocuje się przy pomocy silikonowych obejm wokółusznych. Jeśli chcieć się do czegoś przyczepić w budowie F3, można by wypunktować niemal zupełnie niewidoczne oznaczenia stron (pomoże założenie nakładek w różnych kolorach na każdą z kopułek) i brak ściągacza na karku.

 

Plastikowe obudowy są bardzo lekkie, wygodne, dobrze układają się w kanale. Mocno zaokrąglony i wypukły element umieszczany w małżowinie odpowiednio wypełnia ucho, ale jednocześnie uniemożliwia głębszą aplikację końcówki. Izolacja od dźwięków otoczenia jest dość przeciętna, dlatego warto poświęcić chwilę na właściwe dopasowanie nakładek i ułożenie słuchawki w uchu tak, by uniknąć dodatkowych przesłuchów czy ubytków w basie.

 

Odsłuch

 

Brzmienie F3 z pewnością spodoba się osobom, które lubią podążąć za wokalami, bo średnica plasuje głos blisko, wręcz bezpośrednio. Ponieważ bas nie pcha się tu na front tak mocno jak w wielu innych dokanałówkach, model FiiO prezentuje uporządkowaną strukturę, bez (typowego dla półki budżetowej) zamulenia i utraty klarowności.

 

Niskie tony są wyraźnie obecne, ale rozrywkowy charakter modelu zaznaczono tu delikatnie, bez natrętnego podbicia. Ciepły, dość szybki bas potrafi sprostać zarówno nowoczesnej elektronice, jak i rockowym albumom, partiom gitary basowej.

 

addon c10

 

Dźwięki płynące do ucha za pośrednictwem F3 nie są masywne i mocno dociążone a słuchawki angażują odbiorcę bez siłowego ubarwiania przekazu. Dzięki temu odsłuch w towarzystwie modelu nie męczy i pozostaje przyjemny nawet podczas dłuższych sesji. Być może osoby lubiące zdecydowanie basową charakterystykę uznają niskie tony za zbyt zachowawcze, jednak pozostali słuchacze będą nimi usatysfakcjonowani.

 

Wysokie tony nie są tak równe i harmonijne, jak ma to miejsce w wyższych modelach FiiO. Odzywają się szorstkim, chłodnym, nieco blaszanym dźwiękiem a perkusyjne talerze mają metaliczny charakter. Warto jednak zaznaczyć, że brak aksamitnej gładkości nie oznacza ostrości i nieprzyjemnego kłucia w ucho – w większości przypadków nie pojawiają się sybilanty, ani szelesty. Jest za to sporo szczegółów, a całość zyskuje przejrzystość, której często brakuje dokanłówkom w tym przedziale cenowym.

 

Scena jest wyraźnie zarysowana, sporo dzieje się zwłaszcza po bokach, F3 potrafią zaskoczyć stereofonią. Głębię należy uznać za poprawną, bez ściśnięcia i spłaszczenia warstw. Przy tej cenie za słuchawki zdecydowanie nie ma na co narzekać.

 

Zastosowanie

 

Wygodne, niewielkie słuchawki do codziennego użytku ze smartfonami, odtwarzaczami plików audio. Nie wymagają dodatkowego wspomagania. Dzięki mocowaniu OTE, sprawdzą się także podczas uprawiania sportu.

 

Podsumowanie

 

Firma FiiO wielokrotnie udowodniła, że potrafi wprowadzić na rynek udane audio, dobrze wykonane produkty, trafiające w gust szerokiej grupy odbiorców. Podobnie jest ze słuchawkami F3, które łączą najbardziej pożądane cechy dokanałówek: uniwersalne, angażujące brzmienie, wygodę użytkowania i niewygórowaną cenę.

 

 

addon c10
 

Ocena, czyli krytyka AudioKrytyka

 

Zalety

+ stosunek jakości do ceny
+ stabilne mocowanie, obejmy wokółuszne
+ rozbudowany zestaw dodatków
+ niewielkie wymiary
+ klarowne brzmienie
+ ciepły, rozrywkowy bas

Wady

– mocowanie tylko w jednej pozycji (OTE)
– brak ściągacza przewodu
– niewyraźne oznaczenie stron

Addon C10