Fiio stale poszerza gamę swoich wzmacniaczy słuchawkowych i DAC-ów, użytkownicy mogą wybierać wśród, coraz bogatszej oferty o dużej rozpiętości cenowej. E18 Kunlun należy do grupy droższych produktów marki – łączy wspomniane wyżej funkcje a w razie potrzeby może posłużyć także jako power bank.
Dane techniczne
Zasilanie: | mini USB |
Pasmo przenoszenia: | 20 Hz – 20 000 Hz |
Impedancja: | 16 Ω do 150 Ω |
Funkcje: |
Funkcja Powerbanku |
Wymiary: | 50 x 20.5 x 8 mm |
Waga: | 162 g |
Wyjście: | Jack 3.5mm |
Moc wyjścia: | >300 mW >35mW(32ohm) |
SNR: | < 106 dB |
Budowa FiiO E18
Solidna, metalowa obudowa stanowi dobre zabezpieczenie dla wnętrza (w tym m.in. kości Burr Brown PCM 1798). W przypadku używania sprzętu z komputerem, zdecydowanie przydadzą się silikonowe nóżki, bo potencjometr (ALPS) jest na tyle oporny, że wraz z próbą włączenia E18 lub regulacji głośności (pokrętło służy do obu czynności), przemieszcza się całe urządzenie. Na górnej ściance umieszczono wyjście słuchawkowe i wejście/wyjście liniowe, z przodu przełącznik dopalający niskie tony i dwupozycyjny gain oraz nieduże logo producenta. Na prawym boku znajdują się przyciski sterujące odtwarzaczem. To sprawia, że najprostsze zabiegi (zatrzymanie, wznowienie odtwarzania, wybór piosenek) można wykonywać w wygodny sposób, bez sięgania do menu urządzenia źródłowego. Lewa ścianka pozostała wolna a na spodzie umieszczono gniazdo micro USB, wyjście koaksjalne i przełącznik trybu pracy urządzenia (komputer/telefon/ładowanie).
Na marginesie warto zaznaczyć, że w opakowaniu brak instrukcji w języku polskim. E18 posiada sporo funkcji i osoby, które swoją przygodę z wzmacniaczami słuchawkowymi rozpoczną od tego modelu, będą musiały się nagłowić, żeby zorientować się jak go podłączyć i poznać wszystkie możliwości sprzętu. Kiedy już pozna się zasady działania urządzenia, użytkowanie przebiega bezproblemowo, ale najpierw trzeba te informacje jakoś zdobyć (większość nabywców będzie więc zmuszona zasięgnąć rady w Internecie).
E18 zapakowano w elegancki karton, oprócz wzmacniacza w zestawie można znaleźć kilka przydatnych akcesoriów, umożliwiających swobodne podłączenia sprzętu w różnych konfiguracjach oraz pokrowiec. Etui jest dość sztywne, materiał z którego je wykonano, przypomina piankę neoprenową. Aby ułatwić połączenie E18 ze smartfonem, do kompletu dołączono cztery opaski (w dwóch rozmiarach) oraz 6 silikonowych nóżek. Chociaż wzmacniacz jest dość spory, to bardzo łatwo stabilnie połączyć go w tzw. kanapkę z odtwarzaczami/smartfonami, gumki mocno trzymają nawet wtedy, gdy różnica między wielkością dwóch urządzeń jest znaczna. Okablowanie zapewnione przez producenta to: jeden przewód USB/micro USB o długości 1 metra i cztery niespełna dziesięciocentymetrowe: jack 3.5 mm/RCA, 3.5mm/3.5mm z łamanymi wtykami oraz dwa micro USB.
Odsłuch FiiO E18
Fiio przedstawia swój wzmacniacz jako uniwersalny, wielofunkcyjny produkt, który sprawdza się w wielu konfiguracjach. Rzeczywiście, E18 testowany z MacBookiem Pro, smartfonem z Androidem oraz budżetowym odtwarzaczem przenośnym, skutecznie wspomógł każde z wymienionych urządzeń. W pierwszym przypadku poprawił selektywność i dociążył dźwięk, w drugim i trzecim wyeksponował niskie tony (co znacznie ociepliło brzmienie i dodało mu mocy) a także nadał wyraźniejszy, bardziej ostry kontur górze. W przypadku różnych modeli słuchawek można zauważyć wspólny rys – ocieplanie brzmienia i spajanie całości oraz uzupełnianie basowych braków. Wysokie tony otrzymują dodatkową porcję powietrza, są mniej ściśnięte, bardziej swobodne. Bez włączania dodatkowej porcji dołu (przy pomocy dwupozycyjnego przełącznika), pojawia się dość delikatne wzmocnienie basu, z wyraźnym punktem i odpowiednią dynamiką. Natomiast tryb on to już przerysowane i męczące pulsowanie, nieco zamazujące obraz całości (zwłaszcza w przypadku rozbudowanych faktur muzycznych), dlatego raczej nie znajdzie ono licznego grona miłośników.
Użytkownicy ceniący naturalne brzmienie wokali powinni być usatysfakcjonowani, bo choć głosowi przydałby się nieco bliższy kontakt ze słuchaczem, jest tu wystarczająco dużo przestrzeni, by mogły ukazać się wszelkie zróżnicowania partii wokalnych. Przejrzystą i nasyconą średnicę dobrze uzupełnia góra: klarowna, z detalami, bez ostrych konturów, równa i stabilna. Scena również zapewnia sporo wrażeń, wychylenie L/P umożliwia śledzenie niuansów miksu i nie brakuje miejsca na wybrzmienie pogłosów czy oddanie złożonych planów dźwiękowych.
Fiio E18 Kunlun to wzmacniacz uniwersalny, dlatego zadowoli wiele osób poszukujących niedużego, ale solidnego sprzętu, który bez problemu wspomoże urządzenia różnego typu. Złożony z niezłych komponentów model udowadnia, że chińskie produkty są sobie nierówne i wśród wielu tandetnych propozycji można znaleźć także porządny, dobrze zaprojektowany sprzęt.
Galeria
Ocena, czyli krytyka AudioKrytyka
zalety
+ uniwersalne brzmienie + bogate wyposażenie + funkcjonalność + solidna konstrukcja |
Wady
– dość ciężki jak na urządzenie przenośne |