fbpx

Recenzja zestawu bezprzewodowych głośników Manta SPK 916 X Kreon

Firma Manta proponuje coraz więcej wielofunkcyjnych urządzeń audio a wśród nich zestaw głośników, który umożliwia między innymi bezprzewodowe połączenie sprzętu ze smartfonem czy odtwarzanie muzyki bezpośrednio z pendrive’a.

Dane techniczne
Moc wyjściowa: 2 X 20W (RMS), (4” + 1.5”) X 2
Bluetooth: 3.0, zasięg do 10m
Gniazda: USB, SD, AUX-in
Odtwarzanie: MP3/WMA
Pasmo przenoszenia: 60Hz-18KHz
Czułość: 90dB +/-3dB
Wymiary: 250*143*166mm
Zasilanie: AC 220V/50Hz
Konstrukcja Manta SPK 916 X Kreon

Zestaw audio składa się z dwóch dwudrożnych głośników, okablowania i instrukcji. Ta ostatnia sprawnie przeprowadza przez parowanie sprzętu, wyjaśnia sposób podłączania przewodów – nawet osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z kolumnami, poradzą sobie bez problemu. To o tyle istotne, że SPK916X wydaje się dobrym wyposażeniem pokoju młodszych słuchaczy. Ale o tym później.
Kolumny kryją wiele możliwości, na jednej z nich umieszczono rozbudowany panel z przyciskami i potencjometrami. Znajduje się tu nie tylko włącznik, slot na karty SD, wejście USB, equalizer (oddzielnie: wysokie tony i bas) czy dioda informująca o trybie pracy urządzenia, ale i rozbudowany sterownik: za pośrednictwem SPK916X można decydować o wyborze poprzedniej/kolejnej piosenki, zatrzymywać i wznawiać odtwarzanie. Dodatkowo, głośniki pracują w trybie bezprzewodowym i tradycyjnie, po kablu. Wszystko razem sprawia, że propozycja Manty to rzeczywiście wielofunkcyjny komplet, który posłuży zarówno jako dopełnienie domowych seansów filmowych, sesji gamingowych, czy narzędzie do słuchania muzyki.
Drewniane obudowy o brązowym odcieniu są wykonane starannie i ładnie uzupełnią wnętrze. Nie jest to majstersztyk, jeśli chodzi o design i jakość, ale jak na tę półkę cenową jest dobrze. Potencjometry działają sprawnie, w gniazdach nie ma luzów.
Odsłuch

Na wstępie warto zaznaczyć, że SPK 916X to wydatek rzędu niecałych 300 złotych. Niewiele, jak za sprzęt, który oferuje tyle opcji. Co za tym idzie, trudno się spodziewać, że budżetowy produkt zaskoczy audiofilskim przekazem. Rzeczywiście, osoby, które mają mocno wyczulone ucho i są przyzwyczajone do droższych kolumn, uznają propozycję Manty za mało atrakcyjną. Jednak to nie do nich adresowany jest produkt polskiego producenta. Firma postawiła sobie za cel stworzenie tanich, przystępnych dla szerokiej rzeszy odbiorców, uniwersalnych głośników wielu zastosowań. I właśnie do takich należy SPK 916X.

Brzmienie zestawu należy określić jako poprawne. Nie ma tu może rozbudowanych muzycznych planów ani przestrzeni, która przenosi słuchacza na widownię koncertu, ale dźwięk nie dusi się i nie zbija, tracąc czytelność. W zależności od indywidualnych preferencji, można zmienić proporcje sopranów i basu – głośniki dobrze reagują na zmiany – a użytkownicy lubiący przekaz mocno nasycony niskimi tonami, bez problemu uzyskają taki efekt. Kombinacje z pokrętłem odpowiedzialnym za wysokie tony są mniej przyjemne, wyeksponowana góra potrafi być szorstka, chropowata i zbyt ostra. Natomiast delikatne dodanie sopranów rozjaśnia przekaz i dodaje mu przejrzystości.

Prezentowany komplet nie zamieni salonu w dyskotekowy parkiet – głośniki wystarczą, żeby zapewnić muzyczne tło na kameralnym spotkaniu z przyjaciółmi, ale nie dadzą rady w większym pokoju. Co ma też swoje plusy, jak już zostało wspomniane, SPK 916X wydają się dobrym rozwiązaniem dla dzieci i młodzieży. Modelu nie da się rozkręcić tak, by ogłuszyć sąsiadów a łatwość podłączania do zestawu różnych źródeł (smartfon, komputer, itp). z pewnością przypadnie do gustu młodym słuchaczom. A także dorosłym, bo tym samym nie trzeba inwestować w dodatkowe urządzenia: wystarczy pendrive z ulubionymi piosenkami.
Zastosowanie

Wszechstronny produkt Manty sprawdzi się w przypadku użytkowników, którzy szukają niedrogiego, mobilnego sprzętu do odtwarzania muzyki/oglądania filmów w domu. Docenią go także studenci i wszystkie inne osoby, które często się przeprowadzają a chciałyby zaopatrzyć się w głośniki sprawniejsze, niż przenośne modele Bluetooth.
Podsumowanie

SPK916X to dobry start dla użytkowników, którzy nie dysponują ani dużymi środkami na kolumny, ani wystarczająco przestrzennym wnętrzem, żeby postawić sobie zestaw o większych gabarytach. I choć jakość dźwięku raczej nie przypadnie do gustu wytrawnym słuchaczom, to jako narzędzie do codziennego słuchania radia, muzyki czy oglądania ulubionych seriali, propozycja Manty z pewnością wystarczy.Ocena czyli krytyka AudioKrytyka

Zalety

+ wielofunkcyjny zestaw
+ możliwość pracy w wersji bezprzewodowe
+ czytniki pamięci USB i kart SD
+ łatwy w obsłudze
+ przystępna cena

Wady

– mało przestrzenny i klarowny przekaz


Manta SPK 916 X Kreon